Pojišťovny: Tornádo v Lanžhotě způsobilo desítky škod za několik milionů Kč

foto Bouřka poškodila 13. června 2022 v Lanžhotě na Břeclavsku několik ulic. Podle meteorologů je možné, že se tam prohnalo malé tornádo. Lidé natočili větrný vír. Snímek ze 14. června 2022.

Praha - Desítky škod za několik milionů korun způsobilo klientům pojišťoven malé tornádo, které v pondělí zasáhlo Lanžhot na Břeclavsku. Vyplývá to z ankety ČTK mezi největšími pojišťovnami. Zdaleka se tak tyto škody nepřiblížily těm, které před rokem způsobilo tornádo na jižní Moravě. Tehdejší škody za odhadovaných 3,5 miliardy korun se dostaly vysoko na žebříčku největších škod z živelních událostí posledních 20 let.

Pojišťovně Kooperativa z pondělního tornáda a souvisejících bouřek zatím klienti nahlásili 67 škod s odhadovanou škodou přes osm milionů Kč. Nejde tedy podle mluvčího Milana Káni o tak významné škody, jako způsobilo tornádo loni v červnu. Nejvíce škod, 27, je z okresu Břeclav. Jde o poškozená střechy, přístřešky a podobně. "Žádný výrazný nárůst škod z této vichřice už neočekáváme," uvedl Káňa. Česká podnikatelská pojišťovna k této události registruje zatím jednotky škod v objemu přes 300.000 korun.

Generali Česká pojišťovna má aktuálně na Břeclavsku kvůli silnému větru nahlášeno 55 škod za více než milion korun. "Z Lanžhota a bezprostředního okolí klienti nám nahlásili zatím 21 škod, z nichž 11 bylo vyřízeno bez nutnosti prohlídky na místě," řekl ČTK mluvčí pojišťovny Jan Marek. Rozsah pojistných událostí je od těch menších, jako jsou poničené střešní krytiny a části střech nebo poškozené zdi, ploty a fasády, po ty rozsahem větší. "Na rozdíl od loňského tornáda jde ale o škody spíše menšího rozsahu," dodal.

Malé tornádo zasáhlo v Lanžhotě v pondělí asi 30 domů. Podle starosty Ladislava Straky (nez.) se ale přesná výše škod stanoví až po opravách s ohledem na rostoucí ceny stavebních materiálů. Radnice sbírá informace o škodách a zjišťuje, zda mají lidé pojištění.

Malé tornádo o rychlosti zhruba 150 kilometrů za hodinu zasáhlo obec v pondělí večer. Způsobilo škody na domech a na zeleni, nikdo se nezranil. Příští týden uplyne rok od doby, kdy Břeclavsko a Hodonínsko zasáhlo tornádo o rychlosti přes 300 kilometrů za hodinu, které si vyžádalo šest životů a poškodilo 1200 domů.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

16°C

Dnes je úterý 4. října 2022

Očekáváme v 9:00 13°C

Celá předpověď