Pojistných podvodů bylo loni podobně jako v předchozích letech

foto Dopravní nehoda. Ilustrační foto.

Praha - Objem odhalených pojistných podvodů v roce 2018 dosáhl stovek milionů korun a byl na podobné úrovni jako v předchozích letech. Vyplývá to z ankety ČTK mezi největšími tuzemskými pojišťovnami. Stále se nejvíce podvádí v pojištění vozidel, ubylo jich v pojištění osob. Nejvíce podvodů bylo tradičně v Praze.

V roce 2018 odhalili detektivové České pojišťovny pojistné podvody za 378 milionů Kč. Za uplynulých deset let jde o více než 3,8 miliardy korun. V posledních dvou třech letech se objem odhalených pojistných podvodů drží stabilně na hranici kolem 400 milionů Kč, řekla ČTK mluvčí pojišťovny Ivana Buriánková. Loni bylo podle ní bylo nejvíce podvodů tradičně v Praze, kde detektivové odhalili podvody za 86 milionů Kč. Naopak Vysočina se dlouhodobě umisťuje mezi kraji, kde je podvodů nejméně.

Vyšetřovatelé Kooperativy loni měli 1013 podezřelých pojistných událostí, což je výrazně méně než v roce 2017, kdy to bylo 1625 případů. "Pojistný podvod se podařilo prokázat v 623 případech. Celková uchráněná hodnota dosáhla částky 190 milionů Kč, tedy obdobné úrovně jako v roce 2017," uvedl ředitel úseku bezpečnosti v pojišťovně Zdeněk Macháček. Proti předchozím letům, kdy mezi podvody kralovalo pojištění osob, se podle něj do popředí opět dostává pojištění vozidel.

Vyšetřovatelé České podnikatelské pojišťovny prověřovali 650 případů za téměř 24 milionů korun. Z hlediska počtu šetřených případů jde proti roku 2017 o mírný pokles, objem uchráněných peněz zůstal na obdobné výši. "Pojistným podvodům vévodilo pojištění vozidel. Proti minulým letům se naši specialisté setkávali méně s podvodným jednáním v životním a rizikovém připojištění osob. Podobný trend čekám i letos," odhadla vedoucí odboru vyšetřování a prevence ČPP Dita Něměčková.

Generali uchránila před neoprávněným vyplacením 129 milionů korun. "Meziročně jde o více než třetinové navýšení a navíc historicky nejvíce za 25letou historii Generali v ČR," upozornil specialista týmu detekce a vyšetřování pojišťovny Miroslav Jansa. Příznivá ekonomická situace podle něj paradoxně nutí některé podnikatele podvádět ve velkém. Vysoký počet pojistných podvodů odhalila Generali v povinném ručení, poznamenal.

Podvody v pojištění vozidel patří i nadále k těm nejpočetnějšími, souhlasila Buriánkové. Řada motoristů totiž snadno podlehne dojmu, že nafingovat dopravní nehodu či krádež vozu je nejjednodušší způsob, jak nepoctivým jednáním připravit pojišťovnu o peníze. Náchylnější jsou podle ní k takovém jednání lidé s finančními problémy, ať jde o nepříliš úspěšné podnikatele, hazardní hráče nebo o osoby závislé na návykových látkách. O pojistný podvod se ale pokouší i řada jinak bezúhonných občanů tím, že se pokouší záměrně navýšit škodu u skutečně vzniklé pojistné události, poznamenala.

Uniqa řešila celkem 520 nových případů s důvodným podezřením z pokusu o pojistný podvod. Byl to nejnižší počet kauz za poslední tři roky. Pokles podle mluvčí Evy Svobodové souvisí s preventivními opatřeními v pojištění osob. Tam podvodů významně ubylo, i když stále tvoří největší část kauz, hlavně v úrazovém pojištění a v pojištění denních dávek v pracovní neschopnosti. Celkově se prokázala hodnota podvodů o sed, procent vyšší než v roce 2017, podotkla

Pojistný podvod je trestný čin, za který soudy v ČR každým rokem odsoudí stovky pachatelů. Výše trestu se odvíjí od výše škody, maximální je desetiletý trest odnětí svobody.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2019 ČTK

Reklama

30°C

Dnes je neděle 18. srpna 2019

Očekáváme v 3:00 19°C

Celá předpověď