Pohybu přes šumavské turistické přechody brání zátarasy

foto Pohybu přes šumavské hraniční přechody Bučina (na snímku) a Nové Údolí brání betonové zátarasy a závory. Jde o přechody pro pěší, které však vedou po asfaltové silnici. Zátarasy zde umístila celní správa a policie s ohledem na uzavření hranic kvůli obraně proti šíření koronaviru.

Vimperk (Prachaticko) - Pohybu přes šumavské hraniční přechody Bučina a Nové Údolí brání betonové zátarasy a závory. Jde o přechody pro pěší, které však vedou po asfaltové silnici. Zátarasy zde umístila celní správa a policie s ohledem na uzavření hranic kvůli obraně proti šíření koronaviru. ČTK to řekli zástupci šumavského národního parku.

"Jedná se o frekventované přechody pro pěší a cyklisty. Proto zde vznikly zábrany," uvedl Jiří Dolejší z NP Šumava. Bučina a Nové Údolí jsou na Prachaticku a spojují českou stranu s Německem.

Na Šumavě je řada dalších přechodů pouze pro pěší. Často vedou po turistických trasách lesem. Na nich zatím žádné zátarasy nejsou. "Někdy se nachází i ve vyšších polohách, kde ještě leží sníh," řekl mluvčí NP Šumava Jan Dvořák. Myslel tím například přechod u Poledníku poblíž Prášil na Klatovsku, nebo Sedmiskalí u Kvildy na Prachaticku. "Uvidíme, jak se vše bude řešit v létě, kdy na těchto místech bývá více turistů. Otázkou je, jaká bude v létě situace ohledně koronaviru i uzavření hranic," uvedl Dolejší.

Přestože přechody jsou na území šumavského národního parku, celní správa i složky integrovaného záchranného systému zde mohou dělat určitá opatření.

Omezený provoz na hranicích nařídila vláda. Nyní je otevřeno jen několik přechodů prakticky pouze pro nákladní dopravu.

V Jihočeském kraji se nemoc COVID-19 potvrdila zatím u 30 lidí. Česko mělo k půlnoci 1289 potvrzených případů nákazy koronavirem. Dnes zemřel druhý pacient. Muž narozený v roce 1975 byl hospitalizován v Havířově, měl pokročilou rakovinu. První oběť epidemie Česko oznámilo v neděli, byl to pětadevadesátiletý muž z Prahy.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

29°C

Dnes je pátek 14. srpna 2020

Očekáváme v 5:00 20°C

Celá předpověď