Pohyb koruny vůči euru i dolaru byl pouze minimální

foto Peníze, bankovky, česká měna, koruna, úspory - ilustrační foto.

Praha - Koruna ve čtvrtek zůstala téměř bez pohybu. Vůči euru oslabila ve srovnání se středečním závěrem o dva haléře na 26,66 Kč/EUR. K dolaru pak česká měna o haléř posílila, v 17:00 se obchodovala se za 23,32 Kč/USD. Pražská burza mírně posílila, nahoru ji táhly akcie ČEZ.

Podle analytika Komerční banky Františka Táborského by měla koruna v nejbližších dnech posílit. "Naznačuje to pozitivní sentiment v celém segmentu rozvíjejících se měn nebo na akciových trzích. Hlavním důvodem ale podle nás bude nárůst tržních úrokových sazeb, který odstartovalo páteční zveřejnění překvapivě vysoké inflace," uvedl Táborský.

Inflace v červnu zrychlila růst na 3,3 procenta a byla o 0,4 procentního bodu vyšší, než odhadovala Česká národní banka v prognóze. Důvodem rozdílu byla vyšší než očekávaná jádrová inflace, která je očištěná o sezonní vlivy, změny regulovaných cen, daňové úpravy a jiná administrativní opatření.

"Investoři tak v současnosti přehodnocují svá očekávání ohledně vývoje úrokových sazeb ČNB v nejbližší době, což se promítá do vyšších úrokových sazeb na trhu," podotkl Táborský. Tím se podle něj zlepšuje i atraktivita koruny, která je z tohoto pohledu nejvyšší od začátku května. 

Burzovní index PX stoupl o 0,10 procenta na 949,09 bodu. Nahoru táhly burzu hlavně akcie energetické firmy ČEZ. Vyplývá to z výsledků obchodování na webu burzy. Polepšila si dnes více než polovina hlavních emisí pražské burzy.

Nejvíce pomohly burze k růstu cenné papíry ČEZ, které zaznamenaly největší objem obchodů i nejvýraznější posílení z hlavních emisí. Akcie ČEZ zdražily o 1,27 procenta na 477 korun. Druhého největšího růstu dosáhly cenné papíry výrobce lihovin Stock, a to o 1,17 procenta na 69 korun.

Nejvýraznější oslabení naopak postihlo cenné papíry bankovní skupiny Erste. Její akcie odepsaly 1,51 procenta na 598,80 koruny.

Kurz české měny:

Předchozí závěr Dnes kolem 17:00
Kč/EUR 26,64 26,66
Kč/USD 23,33 23,32

 

Zdroj: Patria Online

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

2°C

Dnes je úterý 26. ledna 2021

Očekáváme v 1:00 -2°C

Celá předpověď