Pohonné hmoty v Česku v uplynulém týdnu dále zlevňovaly

foto Tankování pohonných hmot - ilustrační foto.

Praha - Ceny pohonných hmot v Česku v uplynulém týdnu opět klesly. Zlevňují již tři týdny v řadě. Nejprodávanější benzin Natural 95 zlevnil od minulé středy v průměru o 24 haléřů na 33,17 koruny za litr a nafta o 16 haléřů na 33,51 koruny. Vyplývá to z údajů firmy CCS, která ceny sleduje. Cena nafty přesáhla cenu benzinu začátkem listopadu. Předtím byla nafta dražší než benzin naposledy v březnu 2015.

Ceny nafty jsou v současnosti vyšší než ceny benzinu ve všech regionech republiky. V některých krajích je nafta dražší než benzin o desítky haléřů, třeba v Plzeňském kraji o 76 haléřů.

Podle analytiků budou ceny pohonných hmot klesat i nadále. "V nejbližším týdnu předpokládáme další snížení cen benzinu i nafty o 15 až 20 haléřů. Důvodem je propad ceny ropy Brent až na 60 dolarů za barel. Pokud nenastane opětovný nárůst cen k 70 dolarům, tak bychom na Vánoce měli natankovat minimálně o korunu levněji," uvedl analytik společnosti Finlord Boris Tomčiak. Od začátku listopadu zlevnila ropa téměř o třetinu.

Prostor pro zlevnění pohonných hmot o více než korunu za litr vidí také analytik BH Securities Štěpán Křeček. "Jediné, co v současné době brání prudkému snižování cen, je slabý kurz koruny vůči dolaru. V posledních dnech se opět přiblížil k 23 korunám za dolar, což prodražuje dovoz ropy do České republiky," podotkl Křeček. Podle analytika Czech Fund Lukáše Kovandy bude více zlevňovat benzin. "To je dáno topnou sezonou a souvisejícím růstem poptávky po topné naftě a také zdražením petrolejové frakce, která se do nafty přidává pro dosažení předepsané kvality," dodal Kovanda.

Nejvyšší z celého Česka jsou stále ceny pohonných hmot v Praze. Litr Naturalu 95 tam řidiči koupí v průměru za 33,92 koruny a litr nafty za 34,10 koruny. Nad 34 korunami je cena nafty už jen na Vysočině, kde stojí 34,09 koruny.

Nejlevnější je nadále benzin v Ústeckém kraji a nafta v Královéhradeckém kraji. Litr benzinu stojí v Ústeckém kraji 32,50 koruny a litr nafty v Královéhradeckém kraji je za 33,03 koruny.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2019 ČTK

Reklama

21°C

Dnes je středa 21. srpna 2019

Očekáváme v 19:00 21°C

Celá předpověď