Pohonné hmoty opět zdražily, benzin o desítky haléřů nad 32 Kč

foto Tankování pohonných hmot - ilustrační foto.

Praha - Pohonné hmoty v České republice v uplynulém týdnu dál zdražily, výrazněji opět stoupla cena benzinu. Motoristé nyní tankují Natural 95 v průměru za 32,24 koruny za litr, což je o 62 haléřů více než minulou středu. Nafta zdražila o 12 haléřů na 31,70 koruny za litr. Vyplývá to z údajů firmy CCS, která ceny sleduje. Podle analytiků budou pohonné hmoty zdražovat i v dalším týdnu.

"Cena benzínu poroste výrazně rychleji než cena nafty, což je dáno koncem zimní sezóny, kdy byla po naftě větší sháňka z důvodu silnější poptávky po topné naftě," sdělil ČTK hlavní ekonom Czech Fund Lukáš Kovanda. Benzin podle něj v příštím týdnu zdraží o 20 až 30 haléřů, nafta maximálně o deset haléřů.

Pohonné hmoty opět zdražily, benzin o desítky haléřů nad 32 Kč. Průměrné ceny pohonných hmot v regionech k 10. dubnu 2019

Hlavním ekonom BHS Štěpán Křeček upozornil, že za zdražováním benzinu a nafty mohou vysoké ceny ropy. Českým řidičům ale mohl udělat radost posilující kurz koruny vůči dolaru, který snižuje cenu dováženého zboží, což se týká i ropných produktů. "Vývoj kurzu koruny vůči dolaru však nedokáže přehlušit skutečnost, že se cena ropy pohybuje na svých pětiměsíčních maximech," dodal Křeček.

Paliva zdražují od poloviny února, předtím čtvrt roku zlevňovala. Cena benzinu se nyní dostala na hodnoty z loňského prosince, nafta je na úrovni cen z letošního ledna.

Nejdražší pohonné hmoty jsou aktuálně na Vysočině, kde řidiči tankují benzin za 32,86 koruny za litr a naftu za 32,46 Kč/l. Kromě Vysočiny se nafta dostala přes 32 korun ještě v Praze a Plzeňském kraji.

Naopak nejlevnější natural je ve Zlínském kraji, tamní čerpací stanice jej nabízí v průměru za 31,84 koruny za litr. Pod 32 korunami je ještě v Jihočeském, Královéhradeckém a Moravskoslezském kraji. Nejnižší cena nafty je v Jihočeském kraji, kde se v průměru prodává za 31,24 Kč za litr.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2019 ČTK

Reklama

30°C

Dnes je neděle 18. srpna 2019

Očekáváme v 3:00 19°C

Celá předpověď