Pohon na LPG v Česku poráží elektromobily

foto Ilustrační foto - Škoda Enyaq iV

Byť se prodeje elektromobilů za první čtvrtletí letošního roku v porovnání se stejným obdobím loňského roku zvýšily z loňských 632 na nynějších 777, stále nejsou osobní vozidla  využívající ke svému pohybu elektřinu, nejrozšířenějším druhem těch s alternativním pohonem.

Podle čerstvé statistiky Svazu dovozců automobilů je totiž v tomto směru lídrem na trh pohon na LPG. Takovýchto nových vozů se letos do provozu zaregistrovalo 1021, zatímco „čistých“ bateriových elektromobilů jen 777. Jejich podíl na celkovém objemu klesajícího trhu v ČR je tak stále pod úrovní dvou procent. Přesně se jedná o 1,69 procenta.

Nejúspěšnější značkou v oblasti prodeje elektromobilů je domácí Škoda. Jen za letošní rok jich její dealeři zákazníkům předali 311, v samotném březnu pak 96.

Ostatní automobilky následují s výrazným odstupem. Na druhém místě skončila v únoru s 28 zaregistrovanými vozidly americká Tesla, třetí bylo BMW (20), čtvrtý Mercedes-Benz s 19 a pátý Volkswagen s 18 kusy.

Letos už zřejmě trošku opadá zájem o vozidla s pohonem plug-in hybrid. Prodává se jich o něco méně než klasických elektromobilů. Za první čtvrtletí byl poměr 777:711 ve prospěch elektromobilů.

Zdaleka nejprodávanějším elektrickým modelem je tuzemská Škoda Enyaq iV. Úřady již letos pro tento typ vozu vydaly celkem  311 registračních značek.

Nadále v Česku spíše jen paběrkují prodejci elektrických dodávek. Za celé čtvrtletí jich u nás úřady do provozu zaregistrovaly pouhých deset. Nejúspěšnější značkou je v tomto segmentu Mercedes-Benz, která si na své konto připsala čtyři prodané kusy.

 Autonaelektřinu.cz

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

19°C

Dnes je neděle 24. září 2023

Očekáváme v 21:00 12°C

Celá předpověď