Pohled Medúsy od gotiky po 19. století

foto Ilustrační foto - Obraz Petra Pavla Rubense Hlava Medúsy.

BRNO - Stálá expozice Pohled Medúsy v Místodržitelském paláci Moravské galerie v Brně už několik let mapuje středoevropské výtvarné umění od gotiky po 19. století. Divák zde může najít několik zlatých hřebů. Rubensův zlověstný obraz, z něhož si autoři expozice vypůjčili název. Melancholická secesní Zasněná od Wilhelma Bernatzika. Anebo gotické deskové obrazy někdejšího mistra Rajhradského oltáře, který dnes pod označením mistr Olomouckého oltáře čeká až mu zase nějaký historik umění, který bude chtít zachovat povědomí o své osobě dalším generacím, vymyslí nové jméno.

Součástí expozice je i menší sál, kde se v pravidelných intervalech obměňují krátkodobé výstavy především drobnějších barokních prací. V současnosti jsou tady nainstalované středoevropské kabinetní žánrové malby 18. století. Kabinetní malby byly drobné obrazy, které si kupovali lidé především v baroku, aby jimi ozdobili zdi pokojů svých domácností. Kabinetní obrazy nepředstavovaly díla nejuznávanějších malířů, o které mezi sebou zápasili sběratelé umění. Měly svým majitelům jednoduše zpříjemnit každodenní život. Proto na nich nenajdeme žádné drastické náměty, ale pohledy na idylické krajinky anebo žánrové výjevy z běžného života. V žánrové malbě vynikali především Holanďané, kteří ji dovedli k vrcholu v 17. století. Ve zdánlivě náhodných scénách se skrývaly složité symbolické významy.

Holandské vzory napodobovali i v jiných zemích, a tak se dostaly až do střední Evropy. V 18. století už z nich zmizely skryté symbolické významy, které jim vtiskli Holanďané a zůstaly jen uvolněné a nenáročné pohledy na tančící sedláky, bruslaře na zamrzlých jezerech anebo zamilované páry.

Ale ani tak neztratily své kouzlo. A i dnes mohou návštěvníci Moravské galerie obdivovat jemné pohodové malby, které vytvářeli Johann Georg Guttwein, Christian Hilfgott Brand nebo u nás asi nejznámější Norbert Grund.

Výstava středoevropské kabinetní malby 18. století v Moravské galerii potrvá do 4. ledna 2004.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

7°C

Dnes je pátek 16. listopadu 2018

Očekáváme v 9:00 3°C

Celá předpověď