Pohádka Tři oříšky pro Popelku dostane podobu muzikálu

foto Záběr z pohádky Tři oříšky pro Popelku.

Praha - Slavná pohádka Václava Vorlíčka Tři oříšky pro Popelku dostane podobu muzikálu. V režii Filipa Renče bude mít premiéru 12. října v Kongresovém centru v Praze. Do konce roku se odehraje 43 představení. Novináře o tom dnes za tvůrce informovala Pavlína Kadlecová.

Roli krále přijal někdejší princ ze stejnojmenného filmu Pavel Trávníček. Jako Popelka se v alternaci představí Sabina Rojková, Nikol Ďuricová a Kateřina Klausová . V roli prince se budou střídat Milan Peroutka, Karel Heřmánek ml. a Štěpán Komárek. Divadelní verze nabídne choreografie, přidané písně, vizuální efekty, živá zvířata a velkoplošné obrazovky, na kterých se během představení budou promítat detaily herců.

"Samozřejmě za tu veleúspěšnou pohádku Vaška Vorlíčka cítím zodpovědnost. Dostal jsem však jeho požehnání přenést film na jeviště. V nějaké úpravě už to tak udělali v Německu. My to s Adamem Novákem přepisujeme a doděláváme pro tuzemské publikum, aby tam byly české vtipy a česká poetika," řekl ČTK režisér Renč. "Jevištní zpracování bude trochu jiné než film, ale chci zachovat humor a laskavost té pohádky, aby děti a rodiče měli stejný pocit z divadla i filmu," dodal.

Těsně před začátkem dnešní tiskové konference režisér Renč rozhodl, že Kateřina Klausová z pozice sestry Dory ještě postoupí do hlavní role Popelky. Roli Klausové obsadí Kamila Nývltová. Další změnou v obsazení bylo již před časem přesunutí Martina Krause z role prince. "Během přípravy muzikálu se trošku změnil scénář a z činohry se stal částečně muzikál. Princ a Popelka v něm budou hodně zpívat a Martin Kraus, který je výborný činoherní herec, řekl, že si na to netroufá a že by diváci v Kongresovém centru nebyli úplně nadšení z jeho zpěvu. Takže se sám navrhl na roli princových kumpánů Kamila nebo Vítka," uvedla Kadlecová.

V dalších rolích divadelní podoby oblíbené pohádky se objeví Dana Morávková, Jana Švandová nebo Milan Šteindler. Licenci divadelní verze koupili čeští tvůrci od společnosti IceStorm, která Tři oříšky pro Popelku uváděla loni s úspěchem na turné po Německu. Představení vychází z filmu.

Česko-německá filmová pohádka Tři oříšky pro Popelku (Drei Haselnüsse für Aschenbrödel) měla premiéru v roce 1973. Scénář napsal podle předlohy Boženy Němcové František Pavlíček, v titulcích je však uvedena Bohumila Zelenková, která jej zaštítila, protože Pavlíčkovi komunistický režim zakázal činnost v kultuře. Hudbu složil Karel Svoboda, hlavní píseň Kdepak ty ptáčku hnízdo máš zpívá Karel Gott a text napsal Jiří Štaidl. V hlavních rolích se představili Libuše Šafránková jako Popelka a jako princ Pavel Trávníček.

Film je oblíbený v České republice, ale i v Německu, Norsku a dalších zemích. Na zámku Moritzburg se od roku 2009 každoročně koná výstava o filmu. "Vorlíčkovu pohádku miluju a koukám se na ni v televizi každý rok. Vyrostl jsem na ni a považuju ji za český národní filmový klenot. Doufám, že stejně lehkou rukou, jakou film natočil Vorlíček, my připravíme divadelní projekt," podotkl Renč.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

13°C

Dnes je neděle 21. října 2018

Očekáváme v 5:00 9°C

Celá předpověď