Pohádka Hodinářův učeň zamíří do kin příští čtvrtek

foto Zleva herec Jakub Žáček, herečka Jana Plodková, režisérka Jitka Rudolfová a herečka Dana Droppová pózují 8. srpna 2019 v Praze po novinářské projekci pohádky Hodinářův učeň. Film má premiéru 15. srpna.

Praha - Bájné hodinky varující před smrtí musí najít hlavní hrdina Urban v nové české pohádce Hodinářův učeň, která má premiéru v kinech 15. srpna. Režie klasického příběhu o lásce a boji dobra se zlem se ujala Jitka Rudolfová, známá například režírováním dramatu Rozkoš či komedie Zoufalci. V roli ústřední dvojice se představí Michal Balcar a Dana Droppová.

"Myslím, že tradice české filmové pohádky je stále živá a má co nabídnout a je možné ji vyprávět bez podbízivosti a přeslazených klišé. Chtěli jsme natočit pohádkový příběh, ve kterém je dostatečný prostor pro humor a komediální situace," uvedla Rudolfová.

Pohádka se natáčela na mnoha místech Česka. Diváci tak mohou na plátně poznat například Panskou skálu, Lednici, Hostýnské vrchy, Doksany nebo zámek v Uherčicích u Znojma. Některé scény se odehrávaly na více lokacích. "Například interiér hospody jsme natáčeli na jednom konci republiky, exteriér úplně jinde. Trochu jsme se báli, aby ten přechod nebyl příliš viditelný, ale myslím, že se nám to povedlo sjednotit," dodala Rudolfová.

Příběh vypráví o lásce Urbana a hodinářovy dcery Laury, kteří se chtějí vzít. Jejich štěstí nepřeje Lauřin otec, kterému zlá sudička Lichoradka prozradí, že svatba zapříčiní jeho smrt. Lakotný hodinář proto ve snaze svatbě zabránit pošle svého učně Urbana do světa pro bájné hodinky, které umí varovat před smrtí. Dokud je nepřinese, Lauru si vzít nemůže. Komické prvky do příběhu vnáší boj Lichoradky s dobrými sudičkami, které Urbana na výpravě střídavě navádí a svádí ze správné cesty.

Pro Danu Droppovou, která si zahrála Lauru, jde o první hereckou zkušenost. Dvacetiletá herečka původem ze Slovenska hrála po boku Michala Balcara, který hrál v seriálu Bohéma nebo filmu Jan Palach. "Byla to příjemná role, ne tak náročná, co se týče zkušeností před kamerou," řekla ČTK Droppová. "Jsem zvědavá, jaký ohlas budou na pohádku mít děti, protože mi přišla poměrně strašidelná," dodala.

Hodináře, který i přes své hodnotné jmění lační po dalších penězích, ztvárnil Viktor Preiss. Roli Lichoradky si zahrála Jana Plodková, dobré sudičky představovali Václav Neužil a Jaroslav Plesl.

Příběh se odehrává zhruba v roce 1880, což podle tvůrců není v české kinematografii obvyklé, a diváci si proto mohou povšimnout výrazných kostýmů. "Ve fundusech nic nebylo. Skoro všechny kostýmy jsme proto šili a mají originální punc," sdělil kostymér Marek Cpin.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

24°C

Dnes je čtvrtek 2. července 2020

Očekáváme v 9:00 22°C

Celá předpověď