Podobné, a přece jiné: superinfekce a koinfekce hepatitidou C

foto Odběr krve - test HIV - ilustrační foto.

S více než 150 miliony nakažených pacientů po celém světě se virová žloutenka typu C ukázala jako velmi houževnatý soupeř. Přestože se jedná o jednu z hlavních příčin chronických onemocnění jater, cirhózy i rakoviny, očkování proti ní stále neexistuje a léčba může být neúspěšná až u 50% pacientů. Boj s hepatitidou je velice těžký, jedna infekce přitom nemusí být konečné číslo.

Hepatitida C se šíří kontaktem s kontaminovanou krví. Stejnou cestou je možné se nakazit i dalšími podtypy hepatitidy C, hepatitidou B či virem HIV. Někteří lidé se mohou nakazit více viry najednou, u jiných může k další nákaze dojít později. Podle toho rozlišujeme tzv. koinfekci a superinfekci. Ač se jedná o podobné situace, každá znamená pro pacienta něco jiného.

Koinfekce přitíží

První případ, kdy dochází k více nákazám najednou, se nazývá koinfekce. U pacientů s hepatitidou C se často jedná o hepatitidu B i virus HIV. Lékaři odhadují, že okolo 40% pacientů s HIV trpí zároveň hepatitidou C. Přesný počet pacientů s hepatitidou B a C není znám, odhady ale mluví o 9 až 30%. U těchto pacientů je průběh nemoci závažný a hůře řešitelný než u pacientů s jednou nákazou. V případě superinfekce je ale situace zcela odlišná. 

Superinfekce přináší naději

Kontakt s dalším virem až po delší době od původní nákazy probíhá odlišně. Jakmile virus hepatitidy C napadne jaterní buňku, ostatní varianty viru už tu samou buňku napadnout nemohou. K tomu, aby k tomuto jevu došlo, je ale nutné, aby mezi oběma nákazami proběhla kompletní imunitní reakce na první virus. To znamená, že tělo virus rozpoznalo a vytvořilo si proti němu protilátky. Tyto protilátky sice nejsou dostatečně silné, aby hepatitidu vyléčily, zabraňují ale závažnému průběhu dalších infekcí. To přináší novou naději nejen pro pacienty, ale i pro vývoj možného očkování proti této nemoci.

Nejen rozdíl v čase

Ačkoli jde na první pohled pouze o rozdíl v čase nákazy, rozdíl mezi koinfekcí a superinfekcí dramaticky mění vyhlídky pacientů na uzdravení. Koinfekce průběh onemocnění zhoršuje, zatímco superinfekce ho nijak zásadně nemění, naopak může být klíčem k vývoji dalších léčebných metod a očkování.

http://www.virova-hepatitida.cz/aktualne/podobne-a-prece-jine-superinfekce-a-koinfekce-hepatitidou-c-1127

 

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2019 ČTK

Reklama

15°C

Dnes je pátek 18. října 2019

Očekáváme v 5:00 9°C

Celá předpověď