Podnikatelská aktivita v eurozóně kvůli koronaviru prudce klesla

foto Pokladna vybevená přepážkou v hobbymarketu v Mnichově 19. března 2020.

Londýn - Podnikatelská aktivita v eurozóně v březnu kvůli opatřením proti šíření nového koronaviru prudce klesla, její index se propadl na rekordní minimum. Ukázal to průzkum, jehož předběžné výsledky dnes zveřejnila společnost IHS Markit. Propad podnikatelské aktivity byl výraznější, než očekávali analytici. Údaje podle IHS Markit signalizují mezičtvrtletní pokles hrubého domácího produktu (HDP) eurozóny zhruba o dvě procenta.

Index podnikatelské aktivity, který je považován za spolehlivý ukazatel zdraví ekonomiky, se v březnu snížil na 31,4 bodu z únorových 51,6 bodu. Zaznamenal tak nejprudší pokles od poloviny roku 1998, kdy jej společnost IHS Markit začala sestavovat. Sestoupil rovněž hluboko pod klíčovou padesátibodovou hranici, která je předělem mezi růstem a poklesem aktivity.

Analytici podle průzkumu agentury Reuters odhadovali březnovou hodnotu indexu v průměru na 38,8 bodu.

"Podnikatelská aktivita v eurozóně se v březnu zhroutila v míře, která výrazně překonává i propady z období vrcholu globální finanční krize," uvedl ekonom Chris Williamson ze společnosti IHS Markit. "Výrazný pokles registrujeme ve Francii, Německu a zbytku eurozóny, protože vlády zavádějí čím dál tvrdší opatření proti šíření koronavoru," dodal.

Index podnikatelské aktivity v Německu, které je největší ekonomikou eurozóny a největším obchodním partnerem České republiky, klesl na 37,2 bodu z únorových 50,7 bodu. Dostal se tak na nejnižší úroveň od globální finanční krize v roce 2009.

"Bezprecedentní propad indexu podtrhuje, že Německo směřuje do recese," uvedl ekonom Phil Smith z IHS Markit. "Vzhledem k eskalaci opatření proti šíření viru bychom se měli připravit na to, že ve druhém čtvrtletí pokles nabere na intenzitě," dodal.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

16°C

Dnes je úterý 26. května 2020

Očekáváme v 17:00 16°C

Celá předpověď