Podnikatelkou Olomouckého kraje je Petra Pohořská z ABO valve

foto Petra Pohořská, spolumajitelka a provozní ředitelka společnosti ABO valve zaměřené na výrobu průmyslových armatur, převzala 13. února 2020 v Olomouci ocenění Podnikatel roku 2019 Olomouckého kraje.

Olomouc - Titul Podnikatel roku 2019 Olomouckého kraje získala Petra Pohořská, spolumajitelka a provozní ředitelka společnosti ABO valve zaměřené na výrobu průmyslových armatur. Výsledky krajského kola soutěže dnes v Olomouci vyhlásili zástupci společnosti EY, která ji organizuje. V kraji byl regionální vítěz soutěže Podnikatel roku vyhlášen již počtrnácté. Loni tento titul získali italští bratři Roberto, Piercristiano a Gian Battista Brazzaleovi, kteří vlastní sýrárnu Brazzale Moravia.

Společnost ABO valve v Chomoutově u Olomouce vyrábí průmyslové armatury a specializuje se na tzv. motýlkové klapky. Zhruba 85 procent tržeb získává v zahraničí. Pohořská má podíl ve firmě, kterou před lety založil její otec. "V tuzemsku podnikatelé často obtížně hledají svého nástupce v první podnikatelské generaci a mě nesmírně těší, že Petra Pohořská svým příkladem inspiruje ostatní, jak může úspěšné zapojení druhé generace do podnikání fungovat," uvedla vedoucí partnerka EY v ČR a v části regionu střední a jihovýchodní Evropy Magdalena Souček.

Společnosti ABO valve vyrábí armatury a klapky pro průmyslové použití v energetice, vodním hospodářství či farmacii. Firmě předloni vzrostly tržby o pětinu na rekordních 335 milionu korun z 278 milionů korun v roce 2017.

Podnik ABO valve postupně expanduje do zahraničí. V roce 2015 s ohledem na rostoucí poptávku po svých výrobcích založil pobočku v Turecku. Společnost také obnovila pobočku na Ukrajině.

ABO valve zároveň pokračuje v expanzi na Blízkém východě, kde založila pobočku v Bahrajnu. V předchozích letech otevřela pobočky na Slovensku, v Rusku, Singapuru, Číně, Německu, Indii a Spojených státech. V roce 2015 společnost ABO valve investovala téměř 40 milionů korun do rozšíření výrobních kapacit v podnikovém areálu v Olomouci-Chomoutově.

Jméno držitele titulu EY Podnikatel roku 2019 České republiky bude spolu s vítězi v dalších kategoriích vyhlášeno 3. března v Praze. Světové finále soutěže se uskuteční v červnu v Monte Carlu.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

16°C

Dnes je čtvrtek 1. října 2020

Očekáváme v 3:00 8°C

Celá předpověď