Podnikatelem roku Zlínského kraje je majitel Altechu Machala

foto Ředitel firmy Altech Antonín Machala převzal 11. února 2020 ve Zlíně ocenění EY Podnikatel roku 2019 Zlínského kraje.

Zlín - Podnikatelem roku 2019 ve Zlínském kraji je Antonín Machala, majitel firmy Altech z Uherského Hradiště. Společnost navrhuje, vyrábí a prodává šikmé a svislé schodišťové plošiny, schodišťové sedačky, rampy a bazénové zvedáky pro zdravotně postižené. Hlavní odběratele má firma kromě zemí Evropské unie také v USA, Jižní Americe a Izraeli. Výsledky krajského kola soutěže dnes ve Zlíně vyhlásili zástupci společnosti EY, která klání organizuje.

Porota ocenila u Machaly především odvahu, s níž se po sametové revoluci pustil do podnikání, cílevědomost, otevřenost inovacím a také jeho filantropické aktivity. "Příběh Antonína Machaly považuji za velmi inspirativní a věřím, že díky jeho vítězství v krajském klání se s ním seznámí i široká veřejnost," uvedla vedoucí partnerka EY v České republice a v části regionu střední a jihovýchodní Evropy Magdalena Souček. Vyzdvihla, že Machala svým podnikáním pomáhá právě handicapovaným.

Firmu Altech založil Machala v roce 1992. "V garáži jsme začali s výrobou jednoduchých dílů. Postupně jsme dělali další díly. O pár let později jsme vyrobili první šikmou schodišťovou plošinu. Dneska zaměstnáváme kolem 300 lidí. Export loni činil 85 procent, předloni 86 procent, čili jsme proexportní firma," řekl dnes Machala ČTK.

Tržby podniku podle něj v minulém roce překročily 600 milionů korun. "Meziroční růst byl zhruba třináctiprocentní. Letos máme plán růst o šest procent. Celkové loňské investice byly 130 milionů korun, zhruba třetinu z nich tvořily dotace. Loni jsme otevřeli montážní halu, teď máme rozestavěný showroom," doplnil Machala.

Loni zvítězil v krajském kole podnikatelské soutěže Čestmír Vančura, spolumajitel a ředitel pro strategický rozvoj zlínské průmyslové Kovárny VIVA. Kovárna se specializuje na výrobu zápustkových výkovků z oceli a jejich obrábění. K jejím zákazníkům patří firmy z automobilového průmyslu, strojírenství, zemědělství i zdravotnictví.

V předchozích letech ve Zlínském kraji v soutěži uspěli majitel vizovické společnosti Koma Modular Stanislav Martinec, spolumajitel společnosti Tescoma Petr Chmela, který se stal také celostátním vítězem soutěže, generální ředitel zlínské strojírenské firmy TAJMAC-ZPS Michele Taiariol, majitel společnosti Gemini oční klinika Pavel Stodůlka a majitelé Chropyňské strojírny František a Robert Kudelovi.

Celostátního vítěze soutěže letos její organizátoři vyhlásí 3. března v Praze, světové finále v Monte Carlu se uskuteční v červnu.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

16°C

Dnes je čtvrtek 1. října 2020

Očekáváme v 5:00 8°C

Celá předpověď