Podnikatelem roku hradeckého kraje je výrobce autodílů Hronovský

foto Josef Hronovský, majitel společnosti HRONOVSKÝ s.r.o., držitel titulu EY Podnikatel roku 2019 Královéhradeckého kraje

Hradec Králové - Podnikatelem roku 2019 v Královéhradeckém kraji je majitel firmy na výrobu autodílů Josef Hronovský. Jeho firma Hronovský sídlí v Novém Městě nad Metují a má závody v Česku a Bulharsku. Zaměřuje se na produkci podvolantových systémů, páček a interiérových spínačů. Zaměstnává téměř 2000 lidí a má roční obrat přes 1,4 miliardy korun. Výsledky krajského kola soutěže dnes v Hradci Králové vyhlásili zástupci kraje a společnosti EY, která klání organizuje.

Porota u Hronovského ocenila cílevědomost, odvahu podnikat v Česku i v zahraničí, otevřenost inovacím a novým technologiím a také aktivity v oblasti společenské odpovědnosti. "Příběh Josefa Hronovského je důkazem, jak lze vybudovat miliardový byznys i bez předchozí znalosti oboru," řekla vedoucí partnerka EY v ČR Magdalena Souček.

Hronovský začal podnikat v roce 1990, kdy si v Bohuslavicích u Nového Města nad Metují pronajal stodolu a měl v ní na úvěr pořízený první obráběcí stroj. Prvním výrobkem byl mechanismus kování pro německou společnost vyrábějící plastová okna. Postupně se Hronovský přeorientoval na komponenty pro automobilový průmysl. Nyní má Hronovský v Česku pět výrobních závodů.

V roce 2009 Hronovský otevřel závod v Bulharsku. Po nějaké době závod prodal jednomu ze svých zákazníků, který ho postupně rozšířil až na 1000 zaměstnanců. V roce 2019 Hronovský závod odkoupil zpět. Díky tomu se stal producentem 60 procent podvolantových systémů, páček a interiérových spínačů vyráběných pro evropský automobilový průmysl.

Kromě podvolantových pák se Hromovský zaměřuje na výrobu kabelové konfekce, CNC obrábění a lisování plastů. Veškeré výrobky je společnost schopna udělat od návrhu až po finální výrobu. "Firma exportuje do celého světa a Hronovského komponenty najdeme v téměř každém evropském automobilu," uvedli pořadatelé soutěže. Ve firmě působí i jeho manželka a syn, který je výkonným ředitelem.

Titul Podnikatele roku v Královéhradeckém kraji byl dosud udělen jen dvakrát. V roce 2013 se jeho držitelem stal majitel textilky Juta Dvůr Králové nad Labem Jiří Hlavatý, který následně zvítězil i v celostátním kole. V roce 2012 krajské kolo vyhrál ředitel a spolumajitel textilky Veba Broumov Josef Novák.

Jméno držitele titulu EY Podnikatel roku 2019 České republiky bude spolu s vítězi v dalších kategoriích vyhlášeno 3. března v Praze. Světové finále soutěže se uskuteční v červnu v Monte Carlu.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

30°C

Dnes je neděle 9. srpna 2020

Očekáváme v 3:00 19°C

Celá předpověď