Podnikatelé si mohou na kalkulačce MPO spočítat COVID podporu

foto Ministerstvo průmyslu a obchodu (na snímku ze 7. května 2013 je cedule na budově ministerstva v Opletalově ulici v Praze).

Praha - Podnikatelé si mohou na on-line kalkulačce ministerstva průmyslu a obchodu (MPO) spočítat měsíční podporu, kterou jim stát v souvislosti s pandemií a vládními opatřeními poskytne. Kromě toho resort spustil web 1212.mpo.cz, kde podnikatelé najdou všechny programy vyhlášené v souvislosti s koronavirovou krizí. Na tiskové konferenci to dnes řekl ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO).

Při přípravě kalkulačky se MPO podle ředitele odboru podnikatelského prostředí a obchodního podnikání Pavla Vinklera zaměřilo zejména na nejmenší podnikatele a živnostníky. Spočítat v ní lze podporu například z programů COVID nájemné, ošetřovné pro OSVČ, zahrnout lze kompenzační bonus pro živnostníky nebo nový program COVID gastro uzavřené provozovny. Nelze v ní spočítat pomoc například z programů COVID bus, COVID kultura nebo COVID podpora cestovního ruchu. Podle Havlíčka by kalkulačka mohla být užitečná kromě podnikatelů i pro novináře, aby si mohli udělat představu o výši státní pomoci.

Díky novému webu nebudou muset už podnikatelé řešit, který program spadá pod které ministerstvo, s čímž měli v minulosti podle MPO problém. Všechny dotační tituly najdou na jednom místě se základním popisem, pokud budou chtít znát víc informací, z webu budou přesměrováni na příslušné portály.

Podle Havlíčka bylo v souvislosti s pandemií vypsáno 12 hlavních programů COVID, nepočítá do nich záruční programy, MPO spravuje polovinu. Kvůli administraci programů ministerstvo muselo například ze státních agentur povolat stovky pracovníků, aby resort zpracování zvládal. Informační linky vyřizují tisíce dotazů denně, dodal ministr.

Princip podpůrných programů v České republice podle Havlíčka je a bude založen na kompenzaci nákladů, nikoliv tržeb. Náhrada přes tržby, kterou nabízí Německo nebo Rakousko, není podle Havlíčka spravedlivá. Každý podnik podle něj pracuje s jinou přidanou hodnotou. Připustil ale, že jsou podnikatelé, kteří dosud mohli získat jen velmi nízkou pomoc, nebo se do programů nevešli. Jde například o dodavatele. Pro ty se chystá nový plošný program ve spolupráci s ministerstvem financí (MF) a Hospodářskou komorou. "Věříme, že v příštích dnech, po dohodě s MF, předložíme tento program. A tím bychom měli mít komplet plošně úplně vše i pro ty, kteří v tuhle chvíli jsou třeba nespokojeni, protože jsou v tom segmentu, kde se jim špatně na to dosáhlo," doplnil Havlíček.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

7°C

Dnes je úterý 13. dubna 2021

Očekáváme v 1:00 3°C

Celá předpověď