Podnikatel Zadeh v daňové kauze po přiznání pro sebe dohodl trest 9 let vězení

foto Nepravomocně odsouzený podnikatel íránského původu Shahram Abdullah Zadeh u Ústavního soudu v Brně, který 3. září 2019 rozhodoval o jeho stížnosti ohledně trvající vazby, kterou podnikatel souzený za daňové úniky a ovlivňování svědků považuje za protiústavní.

Brno - Podnikatel íránského původu Shahram Zadeh si v daňové kauze s žalobcem vyjednal po přiznání souhrnný trest devět let vězení a peněžitý trest 17 milionů korun. Dohodou o vině a trestu se bude Krajský soud v Brně zabývat 11. října. ČTK to řekl státní zástupce Aleš Sosík. Zadeh už za mřížemi strávil asi 6,5 roku, část ve vazbě, následně si začal odpykávat osmiletý trest v související věci.

Zadeh se na základě vyjednané dohody doznal ke všem bodům obžaloby letos v květnu. Sosík uvedl, že výše trestu v dohodě je devět let a jde o souhrnný trest. Zadeh si ve vězení odpykává už osmiletý trest za ovlivňování svědků. Samostatně v daňovém případu mu hrozilo až 13 let vězení. Součástí dohody je peněžitý trest 17 milionů korun a propadnutí majetku zhruba za tři miliony korun. Soud dohodu může, nebo nemusí schválit.

Soud dnes začal ukládat první tresty v daňové kauze. Jde o obžalované, kteří se přiznali a se státním zástupcem uzavřeli dohodu o vině a trestu. Obžaloba skupinu viní z daňových úniků dvě a půl miliardy korun při dovozu pohonných hmot. V případu je z miliardových daňových úniků obžalováno 14 lidí, soud ale část obžalovaných včetně Zadeha vyčlenil do samostatných trestních řízení. Rozsudků ve věci tak zazní několik.

Dnes si jako první ze skupiny vyslechl rozsudek Ladislav Mazura, se státním zástupcem se dohodl na souhrnném trestu 8,5 roku vězení, soud ji rozsudkem stvrdil. "Byla schválena dohoda tak, jak si ji obžalovaný vyjednal," uvedl předseda senátu Aleš Novotný. Mazura si ve vězení už odpykává dřívější trest, které mu v předchozích letech uložily pražské soudy, a to především za úvěrové podvody. Brněnský soud jej potrestal za krácení daně a účast na organizované skupině. Muž podle rozsudku především ovládal finanční toky ve vybraných firmách, kterým vznikla povinnost odvodu DPH.

Souhrnný trest sedmi let vězení za obdobné skutky si vyslechl i Michal Šimák, také on si odpykává nepodmíněný trest za nesouvisející trestní věc, především za poškození věřitele. Také v jeho případě soud rozsudkem potvrdil vyjednanou dohodu. Trest tři roky vězení si v obdobném duchu na základě dohody vyslechl i obžalovaný Radek Deutsch. Rozsudky jsou pravomocné.

Vleklý proces začal na jaře 2016. Mezi hlavní organizátory podle obžaloby patří podnikatel Zadeh, který vinu od začátku popíral. Loni v prosinci ale překvapivě projevil zájem o dohodu, po něm pak i někteří další obžalovaní. Soud poté jejich případy vyčlenil do samostatných trestních řízení. Dohodami se začal zabývat dnes, pokračuje se v pátek.

Zákonné ustanovení o dohodě o vině a trestu vstoupilo v platnost loni na začátku října. Obžalovaný se může s žalobcem dohodnout na přiznání viny a následném trestu, dohodu schvaluje soud. Ustanovení má usnadnit a zrychlit trestní řízení.

Hlavní líčení ve věci začalo v březnu 2016, kdy výslech některých z obžalovaných si vyžádal několik jednacích dní. Například jen Zadeh asi tři jednací dny za sebou četl svoji námitku na podjatost soudce. Celkem vypovídala asi stovka svědků. Jen do prosince 2019 soud nařídil asi 300 termínů hlavního líčení, z toho asi 100 jich ale bylo z různých důvodů odvoláno. Zadehovými stížnostmi na porušení zákona se také opakovaně zabýval Ústavní soud.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

2°C

Dnes je neděle 16. ledna 2022

Očekáváme v 9:00 0°C

Celá předpověď