Podmínky ve zpracovatelském sektoru jsou nejhorší od ledna 2013

foto Svařovna - průmysl - ilustrační foto.

Praha - Podmínky ve zpracovatelském sektoru v Česku se v lednu dále zhoršovaly, když index PMI klesl z prosincových 49,7 bodu na 49 bodů. To je nejhorší hodnota od ledna 2013. Informovala o tom společnost IHS Markit. Úroveň 50 bodů v indexu je předělem mezi růstem a poklesem. Výsledek nad 50 bodů znamená celkové zlepšení sektoru. Index sleduje výrobu, nové objednávky, zaměstnanost, termíny dodávek a zásoby.

Hlavním důvodem zhoršení celkového zdraví sektoru byl pokles objemu výroby a nových zakázek. Zároveň nastal v sektoru první pokles zaměstnanosti od dubna 2013. Pokles byl spojen s nižšími požadavky z výroby i s menším počtem dostupných pracovníků.

"Znepokojivé je první snížení zaměstnanosti od dubna 2013. Obavy z nejistého světového trhu a z dalšího dopadu zpomalování automobilového průmyslu dále utlumily optimismus výrobců ve výhledu na příští rok," uvedla ekonomka společnosti IHS Markit Sian Jonesová.

Hlavní ekonom ING Jakub Seidler upozornil, že vývoj českého PMI v lednu následuje vývoj v zahraničí, který vykresluje obdobný obrázek. Předběžný PMI v Německu klesl v lednu na 49,9 bodu a dostal se tak na nejnižší úroveň za 50 měsíců. "Méně příznivé vyhlídky na ekonomický vývoj v zahraničí a poslední náznaky z ČNB tak spíše naznačují, že bankovní rada příští týden s dalším růstem sazeb počká," uvedl.

Pokles indexu podle hlavního ekonoma Generali Investments CEE Radomíra Jáče tak ukazuje dopad slabšího růstu průmyslové aktivity v eurozóně na ČR.

"Český průmysl doplácí z velké části na neblahý zahraniční vývoj. Částečně si ale za méně zakázek můžeme sami. Z důvodu až přílišného růstu mezd napříč ekonomikou totiž průmysl ztrácí konkurenceschopnost," uvedl hlavní ekonom Czech Fund Lukáš Kovanda. "Další výhled českého průmyslu je chmurný. Nezdá se, že by popsané příčiny mohly rychle odeznít," dodal. Úspěchem tak podle něj bude, pokud česká ekonomka letos vykáže růst mezi dvěma až 2,5 procenta.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2019 ČTK

Reklama

28°C

Dnes je neděle 21. července 2019

Očekáváme v 1:00 19°C

Celá předpověď