Podmínky ve zpracovatelském průmyslu se zhoršily, ale méně

foto Sklad a distribuční centrum. Ilustrační foto.

Praha - Podmínky v českém zpracovatelském sektoru vykazují nadále zhoršení, byť méně výrazné než v předchozích měsících. Index PMI, který sleduje výrobu, nové objednávky, zaměstnanost, termíny dodávek a zásoby, stoupl v únoru na 46,5 z lednových 45,2 bodu. Provozní podmínky se zhoršují nejpomalejším tempem od května 2019, informovala dnes společnost IHS Markit. Úroveň 50 bodů v indexu je předělem mezi růstem a poklesem. Výsledek nad 50 bodů znamená zlepšení sektoru.

Rozšíření nákazy koronaviru v Číně v únoru podle indexu způsobilo problémy v zásobování a zatlačilo na ceny dodavatelů. Nákupní ceny tak stouply poprvé od loňského října a zdražily také energie. Firmy ale oznámily, že se vyšší náklady těžko převádějí na zákazníka, a výstupní ceny následně snížily, aby si udržely konkurenceschopnost.

Hlavní ekonom ING Jakub Seidler upozornil, že šetření bralo však v potaz data do 20. února a nereflektuje tak poslední růst nejistoty spojený s šířením koronaviru mimo Čínu. "I bez šíření koronaviru se evropský průmysl nachází ve složité situaci z titulu nastávajících změn v automobilovém sektoru a přechodu na elektromobilitu. Poslední vývoj s koronavirem však přináší další nejistoty, zejména v situaci, kdy se virus šíří mimo Čínu a není zřejmé, jaká negativní opatření může v příštích týdnech přinést. Tato nejistota zatím v evropských únorových indikátorech PMI není reflektována," uvedl.

Celkově se situace podle ekonomky společnosti IHS Markit Sian Jonesové v českém zpracovatelském sektoru s postupem roku začíná zlepšovat. "Podle posledních výsledků PMI pokles ve výrobě a nových zakázkách v únoru polevil. Zahraniční poptávka ale zatím zlepšení celkových zakázek stále brzdí, export klesl prudším tempem," uvedla.

Ekonom Komerční banky Michla Brožka soudí, že vývoj indexů nákupních manažerů ukazuje šanci na zlepšení situace výrobního sektoru v letošním roce. "Nicméně dnes publikovaná data neobsahují poslední nárůst obav v souvislosti s epidemií koronaviru," uvedl. Data zveřejněna v nejbližších měsících budou tak podle něj více ovlivněna epidemií koronaviru a budou obsahovat zvýšenou nejistotu.

Podle odhadů IHS Markit bude zpracovatelská výroba v prvním čtvrtletí v porovnání se stejným obdobím loňského roku stagnovat. V posledním čtvrtletí loňského roku měl přitom zpracovatelský sektor na hospodářský růst negativní dopad.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

22°C

Dnes je úterý 2. června 2020

Očekáváme v 21:00 16°C

Celá předpověď