Podmínky v průmyslu jsou podle indexu nejlepší od ledna 2018

foto Sklad a distribuční centrum. Ilustrační foto.

Praha - Podmínky v českém zpracovatelském sektoru se v dubnu nadále zlepšovaly, index PMI stoupl z březnových 58 bodů na 58,9 bodu, tedy na nejvyšší hodnotu od ledna 2018. Informovala o tom dnes společnost IHS Markit. Upozornila ale zároveň, že výrobní kapacitu firem omezuje narušení dodavatelských řetězců. Úroveň 50 bodů v indexu je předělem mezi růstem a poklesem.

"Ze zpráv českých výrobců vyplynulo, že výroba i nové zakázky v dubnu prudce vzrostly posíleny vytrvalou zákaznickou poptávkou. Povzbudivý byl také nejrychlejší nárůst zaměstnanosti za více než tři roky. Ke zvýšení hlavního indexu ovšem zčásti přispělo bezprecedentní zhoršení výkonu dodavatelů, běžně spojované s lepšími provozními podmínkami," uvedla ekonomka společnosti IHS Markit Sian Jones. Dodala, že narušení dodavatelsko-odběratelských řetězců nutilo výrobce k tvorbě bezpečnostních zásob, a tím pádem k růstu nákupní aktivity i objemů výrobních skladů.

Zpoždění v dodávkách a nedostupnost komponentů podle průzkumu způsobily zdražení vstupů a zvýšení inflace nákladů i výstupních cen. Ceny vstupů v dubnu stouply nejprudším tempem za dobu existence průzkumu, tedy od června 2001. Následně firmy zvedly své prodejní ceny nejprudším tempem od začátku sběru těchto dat v lednu 2003.

"Celkově je mezi podnikateli patrný silný optimismus, a to i navzdory problémům se subdodavatelskými řetězci. Pokud pominou, má český průmysl nakročeno k silnému k růstu," uvedla ekonomka Komerční banky Jana Steckerová.

Podle analytika ČSOB Petra Dufka průmysl zůstává nadále motorem české ekonomiky, kterému se daří navzdory komplikacím v mezinárodní dopravě i ustrnutí dodavatelských řetězců. "Už tento pátek uvidíme jeho březnové výsledky, které budou nepochybně příznivé ať už z pohledu růstu výroby nebo přílivu nových zakázek. Meziroční čísla budou již brzy vypadat dokonce impozantně. Stejně jako u dalších ukazatelů totiž začne fungovat efekt nízkého srovnávacího základu," uvedl.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

12°C

Dnes je čtvrtek 6. května 2021

Očekáváme v 3:00 4°C

Celá předpověď