Podle věznice je Navalného stav uspokojivý, dle advokátky špatný

foto Ilustrační foto - Ruský lídr opozice Alexej Navalnyj u soudu v Moskvě 16. února 2021.

Moskva - Ruský opoziční politik Alexej Navalnyj se nachází v "krajně neutěšeném" zdravotním stavu, řekla jeho advokátka Olga Michajlovová nezávislé televizi Dožď poté, co se směla s uvězněným opozičníkem sejít. Věznice v Pokrovu ve Vladimirské oblasti před tím oznámila, že zdravotní stav opozičního předáka je uspokojivý. Reagovala tak na středeční oznámení jeho advokátů, kteří před tím nemohli Navalného navštívit.

"Zdravotně je podle mého názoru v krajně neutěšeném stavu, protože trpí silnými bolestmi zad a pravé nohy," řekla Michajlovová o Navalného stavu. "Jedna noha mu prakticky nefunguje, nemůže se o ni vůbec opřít. V podstatě má pravou nohu ve strašném stavu," dodala. Vězeň podle ní dostává na bolest ibuprofen v tabletkách i jako mast. Absolvoval také vyšetření na tomografu, ale diagnózu mu nesdělili.

Správa věznice, kde se opozičník nachází, dnes informovala, že 24. března prohlédli lékaři odsouzené, mezi nimiž byl i Navalnyj. "Podle výsledků vyšetření je jeho zdravotní stav hodnocen jako stabilní, uspokojivý," uvedla věznice.

"Teď máme skutečně obavy. Ani federální vězeňská služba Navalného stav neoznačila za dobrý," komentoval sdělení úřadů na twitteru Navalného Fond boje s korupcí. Opozičníkovi spolupracovníci připomínají, že takto byl naposledy stav Navalného označován loni v srpnu, než byl po otravě přepraven v bezvědomí do Německa, kde zjistili, že byl otráven.

Sám Navalnyj si v prohlášeních, zveřejněných na jeho webu, postěžoval šéfovi vězeňské služby a generálnímu prokurátorovi na "mučení", kterému je podrobován tím, že je připravován o spánek: dozorci jej v noci úmyslně každou hodinu budí, přestože v cele je pod dohledem kamery a přestože podle předpisu ruského ministerstva spravedlnosti má mít odsouzenec zaručen osmihodinový nepřerušovaný spánek. V dalším prohlášení požádal, aby jej vyšetřil civilní lékař.

Navalného dnes podpořilo v otevřeném dopise skoro 160 ruských osobností včetně hudebníků, režisérů nebo spisovatelů. Žádají, aby úřady umožnily právníkům přístup k vězni a držely ho v normálních podmínkách.

Litva, Lotyšsko a Estonsko dnes Rusko vyzvaly, aby zajistilo vězněnému kritikovi Kremlu co nejdříve lékařskou péči. "Přístup k lékařské péči je základní právo i politických vězňů," cituje Reuters ministry zahraničí pobaltských zemí.

Čtyřiačtyřicetiletý kritik Kremlu byl zadržen v lednu hned po přistání na moskevském letišti po návratu z Německa, kde se zotavoval z loňské srpnové otravy. Podle západních laboratoří byl otráven nervově paralytickou látkou ze skupiny novičok, vyvíjenou v Sovětském svazu. To potvrdila i Organizace pro zákaz chemických zbraní. Navalnyj připisuje svou otravu ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi a ruské tajné službě FSB. Moskva to popírá a zpochybňuje, zda byl opozičník vůbec otráven.

V únoru ruské soudy změnily Navalnému dříve uložený podmíněný trest na nepodmíněný a opozičník byl na přibližně 2,5 roku poslán do vězeňského tábora proslulého svou přísností. Navalnyj tvrdí, že byl v politickém procesu potrestán za to, že si dovolil přežít Putinem nařízenou otravu.

Západ reagoval uvalením sankcí na některé Putinovy spolupracovníky. Západní výzvy k osvobození Navalného a vyšetření otravy Moskva odmítá jako vměšování do vnitřních záležitostí Ruska.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

17°C

Dnes je středa 4. srpna 2021

Očekáváme v 23:00 17°C

Celá předpověď