Podle Tuska bude migrace problém i nadále, Rakousko chystá summit

foto Předseda Evropské rady Donald Tusk (vpravo) a rakouský kancléř Sebastian Kurz.

Vídeň - Předseda Evropské rady Donald Tusk dnes ve Vídni prohlásil, že zvládání migračního proudu do Evropy bude výzvou na mnoho příštích let. Rakouský kancléř Sebastian Kurz po setkání s Tuskem oznámil, že Rakousko, jehož země bude v druhé polovině roku předsedat EU, bude v září hostit summit věnovaný migraci.

Tusk po jednání s šéfem rakouské vlády řekl, že s Kurzem mají "podobné názory" na téma migrace. Podle šéfa unijních summitů "migrace zůstane výzvou po mnoho příštích let, a proto potřebujeme najít řešení, které zajistí, že EU může společně s národními státy zvládnout budoucí migrační proudy dostatečně a bez vytváření rozporů". Přispět k tomu musí všechny evropské země, zdůraznil Tusk. Především je podle něj třeba zastavit "destruktivní emoce" kolem tématu přerozdělování migrantů, protože "nadále přiživují populismus a rozdělují Evropu".

Rakouský kancléř Kurz novinářům po setkání s Tuskem oznámil, že Rakousko bude 20. září hostit unijní summit o migraci. Vídeňská schůzka se podle něj zaměří na "boj proti ilegální migraci".

Rakouská nová vládní koalice, kterou tvoří kancléřovi lidovci (ÖVP) společně s protiimigračními svobodnými (FPÖ), si vytyčila jako jednu ze svých priorit zabránit opakování chaotické situace z roku 2015, kdy do Rakouska přes Balkán hromadně proudili uprchlíci a migranti.

Postoj Vídně se v poslední době přiblížil k názorům zemí visegrádské skupiny (V4) v oblasti migrační politiky. Kurz na konci ledna prohlásil, že souhlasí s názorem V4, že povinné kvóty na přerozdělování uprchlíků jsou neúčinné. Rakousko i Česká republika, Slovensko, Polsko a Maďarsko kladou důraz na silnější ochranu vnějších hranic EU. Kurz rovněž po lednovém setkání s maďarským premiérem Viktorem Orbánem řekl, že Rakousko chce plnit roli mostu mezi V4 a ostatními členskými zeměmi EU

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

7°C

Dnes je pátek 16. listopadu 2018

Očekáváme v 13:00 7°C

Celá předpověď