Podle Tchaj-wanu Čína pokračuje ve vojenských aktivitách kolem ostrova

foto Ilustrační foto - Stíhací letoun ve vzdušném prostoru mezi Tchaj-wanem a Čínou na snímku z 5. srpna 2022.

Tchaj-pej - Tchajwanské ministerstvo obrany uvedlo, že dnes zaregistrovalo 21 čínských letounů a pět čínských lodí operujících v blízkosti Tchaj-wanu. Informovala o tom agentura Reuters.

Podle Tchaj-peje pět z 21 čínských letounů při svých aktivitách překročilo střední linii Tchajwanského průlivu, tedy neformální hranici dělící obě strany.

Tchaj-wan tento týden navštívila delegace amerického Kongresu, vedená senátorem Edem Markeym. Dorazila nedlouho poté, co na ostrově jednala šéfka americké Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiová.

Čína na návštěvu Pelosiové odpověděla rozsáhlými manévry, během nichž testovala i balistické střely. Peking k návštěvě amerických kongresmanů v pondělí uvedl, že "čínská armáda bude pokračovat ve cvičeních a bude připravena k boji, aby hájila suverenitu země".

Čína demokratický Tchaj-wan považuje za svou nedílnou součást a hrozí mu vojenským zásahem v případě vyhlášení nezávislosti. Peking dlouhodobě upozorňuje ostatní státy, aby nejednaly s tchajwanskými činiteli, a nebudily tak zdání, že uznávají samostatnost ostrova.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

12°C

Dnes je sobota 1. října 2022

Očekáváme v 21:00 11°C

Celá předpověď