Podle TASS zemřel ruský agent Kovtun, obviněný z otravy Litviněnka

foto Ilustrační foto - Dmitrij Kovtun, jeden z klíčových svědků v kauze smrti bývalého ruského špiona Alexandra Litviněnka.

Moskva - Na následky onemocnění covidem-19 zemřel dnes v Moskvě Dmitrij Kovtun, jeden ze dvou bývalých ruských agentů obviněných Británií z otravy kritika Kremlu Alexandra Litviněnka v roce 2006. O úmrtí informovala tisková agentura TASS s odvoláním na blízký zdroj z Kovtunova okolí.

"Dmitrij Kovtun dnes zemřel v jedné z moskevských nemocnic na následky covidu," uvedl tento zdroj. K úmrtí se vyjádřil i druhý z podezřelých bývalých ruských agentů, Andrej Lugovoj, který je nyní poslancem. Agentuře TASS řekl, že truchlí nad smrtí "blízkého a důvěrného přítele".

Vražda Litviněnka měla zásadní vliv na zhoršení vztahů mezi Británií a Ruskem. Zdravotní problémy se u Litviněnka, zběhlého agenta ruské tajné služby FSB, projevily 1. listopadu 2006. Byl hospitalizován v severním Londýně a zhruba po dvou týdnech byl kvůli zhoršujícímu se zdravotním stavu převezen do University College Hospital, přišel o vlasy a dramaticky ztratil na váze. Dostal policejní ochranu a zemřel 23. listopadu 2006.

Otravu si Litviněnko přivodil vypitím zeleného čaje otráveného poloniem v londýnském hotelu Millennium. Britští vyšetřovatelé dospěli k závěru, že čin provedli bývalý tělesný strážce pracující pro sovětskou tajnou policii KGB Lugovoj a další ruský agent Kovtun, které ale Rusko odmítlo vydat. Podle britského soudce vraždu "pravděpodobně schválil" ruský prezident Vladimir Putin, jehož umírající třiačtyřicetiletý Litviněnko z otravy výslovně obvinil.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

0°C

Dnes je neděle 5. února 2023

Očekáváme v 21:00 -6°C

Celá předpověď