Podle Šimůnkové byla zařízení kvůli covidu až příliš izolovaná

foto Nová zástupkyně ombudsmanky Anny Šabatové Monika Šimůnková pózuje pro fotografa 9. prosince 2019 v Brně po tiskové konferenci k výročí 20 let od schválení zákona o veřejném ochránci práv.

Brno - V některých sociálních službách, zařízeních pro děti nebo cizince omezili v době pandemie koronaviru kontakt s okolím až příliš. Pracovníkům chyběly relevantní informace a metodické vedení. Zástupkyně ombudsmana Monika Šimůnková po návštěvách 12 zařízení nezjistila žádné špatné zacházení, avšak striktní zákazy kontaktu, návštěv či vycházek v některých případech označila za problematické. Výsledky návštěv dnes prezentovala novinářům.

Ředitelé některých zařízení pro děti přinejmenším v prvních týdnech pandemie osobní kontakt dětí s rodinou nedovolovali, doporučovali komunikaci přes telefon nebo sociální sítě. Lišil se i přístup k povolování dočasného pobytu dětí v rodinách. "Ačkoliv chápu důvody, které ředitele k přijetí opatření vedly, domnívám se, že zavedením plošných zákazů došlo k nepřiměřenému zásahu do práv dětí a jejich rodin," uvedla Šimůnková.

Také v případě sociálních služeb vnímá zástupkyně ombudsmana zákaz návštěv a volného pohybu klientů mimo areál jako problematický. Dlouhodobá absence osobního kontaktu podle ní vede ke strádání. "Podporuji zařízení, aby hledala cesty, jak bránit vnesení nákazy, aniž by docházelo k sociální izolaci," uvedla Šimůnková.

Největší omezení zaznamenala kancelář ombudsmana v zařízeních pro cizince. Zvláště poukázala na jedno z navštívených zařízení. "Vládla zde atmosféra, v níž se vytrácelo vnímání umístěných jako lidí a namísto toho na ně bylo pohlíženo jako na zdravotní hrozbu, i když měli negativní test na covid-19. V jiných typech zařízení takto restriktivní opatření přijata nebyla," doplnila zástupkyně ombudsmana.

Cizinci neměli dostatek čerstvého vzduchu, informací, smysluplného lidského kontaktu, uvedla pracovnice kanceláře Barbora Matějková.

Pracovníci kanceláře ombudsmana od poloviny června navštívili 12 zařízení - dvě věznice, dvě zařízení sociálních služeb, čtyři zařízení pro děti, dvě pro cizince a dvě psychiatrické nemocnice. S dalšími byla kancelář průběžně v kontaktu. Zástupkyně ombudsmana doporučuje některá zjištění zohlednit v metodických materiálech a při opakování podobné situace zajistit lepší vyvážení ochrany veřejného zdraví a práv lidí.

Šimůnková zdůraznila, že prakticky všude se personál snažil dělat maximum pro zajištění běžného režimu a poskytování standardní péče. Všechna zařízení si po počátečních obtížích dokázala zajistit dostatek ochranných a hygienických pomůcek. Případné problémy způsoboval spíš nedostatek informací a metodického vedení.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

23°C

Dnes je středa 23. září 2020

Očekáváme v 19:00 19°C

Celá předpověď