Podle šéfa republikánů v Senátu násilí na Kapitolu podnítil Trump

foto Ilustrační foto - Šéf republikánské senátní většiny Mitch McConnell na jednání Senátu o soudní žalobě na prezidenta Donalda Trumpa 21. ledna 2020.

Washington - Mitch McConnell, šéf republikánské většiny v americkém Senátu, řekl, že násilnosti v Kongresu z 6. ledna vyprovokoval odcházející prezident Donald Trump a další vlivné lidé.

"Dav byl živen lží. Vyprovokoval je prezident a další mocní lidé," řekl McConnell, který se ve středu, po Trumpovu odchodu z funkce, stane nejvlivnějším republikánem ve Washingtonu. Podle agentury AP jde o zatím nejostřejší odsouzení Trumpa, jaké od dlouhodobého Trumpova spojence McConnella zaznělo.

Šéf senátní většiny také slíbil, že středeční inaugurace Trumpova nástupce v úřadu, demokrata Joea Bidena, bude "bezpečná a úspěšná". V centru americké metropole panují mimořádná bezpečnostní opatření.

Sněmovna reprezentantů minulý týden schválila návrh ústavní žaloby na Trumpa kvůli podněcování ke vzpouře v souvislosti s násilnostmi z 6. ledna, nyní o ní bude rozhodovat Senát. Kdy tam proces začne, není zatím jasné. McConnell minulý týden řekl, že si během něho vyslechne představované argumenty a rozhodne se, jak potom bude hlasovat. Pro odsouzení prezidenta musí hlasovat dvě třetiny senátorů. Pokud by se tak stalo, chtějí demokraté v Senátu hlasovat o tom, zda má být Trumpovi zakázáno se o prezidentský úřad znovu ucházet někdy v budoucnosti.

Současný prezident je první, který procesu čelí už podruhé. Dav jeho stoupenců vtrhl 6. ledna do Kongresu při schůzi k výsledkům prezidentských voleb. Nepokoje si vyžádaly pět lidských životů.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

21°C

Dnes je sobota 25. září 2021

Očekáváme v 11:00 19°C

Celá předpověď