Podle šéfa polské diplomacie je hrozba války v regionu OBSE nejvyšší za 30 let

foto Polský ministr zahraničí Zbigniew Rau na konferenci OBSE ve Vídni, 13. ledna 2022.

Vídeň - Hrozba války je v oblasti Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE) nejvyšší za posledních 30 let. Řekl to polský ministr zahraničí Zbigniew Rau, jehož země letos organizaci sdružující více než 50 zemí Evropy, Ameriky i Asie předsedá. Organizaci se na schůzce podle Raua nepodařilo najít cestu z patové situace kolem ruských bezpečnostních požadavků.

"Jen těžko by bylo možné mluvit o nějakém průlomu," řekl Rau. Podle nejmenovaného zdroje, na který se odvolává agentura Reuters, zástupci jednotlivých zemí na schůzce pouze přečetli připravená prohlášení a do debaty se nepustili.

Rau před začátkem jednání varoval, že "už několik týdnů čelíme perspektivě významné vojenské eskalace ve východní Evropě".

Rusko v poslední době shromáždilo u hranic s Ukrajinou desetitisíce vojáků, popírá však, že by chystalo útok proti svému sousedovi. Rau dnes řekl, že je třeba se soustředit na vyřešení konfliktu na Ukrajině a plně respektovat její suverenitu a hranice.

"Pokud se nám v rozumné době nedostane konstruktivní reakce (na bezpečnostní požadavky) a pokud agresivní chování vůči Rusku bude pokračovat, budeme muset podniknout potřebná opatření, abychom zajistili strategickou rovnováhu a eliminovali nepřijatelné hrozby pro naši národní bezpečnost," uvedlo ruské zastoupení při OBSE.

Zasedání OBSE se konalo po pondělních bilaterálních jednáních mezi Spojenými státy a Ruskem v Ženevě a po středeční schůzce zemí NATO se zástupci Ruska v Bruselu. Západ hromadění ruských sil u ukrajinské hranice považuje za nebezpečí pro Ukrajinu. Moskva naopak tvrdí, že ji ohrožuje NATO, a žádá, aby aliance nepřijala Ukrajinu za svého člena a stáhla jednotky a zbraně ze zemí východního křídla bloku.

Členy OBSE jsou kromě evropských zemí včetně Ruska také Spojené státy a Kanada nebo středoasijské republiky. Agentura DPA připomíná, že jde o jediné bezpečnostní fórum, na kterém se zástupci Spojených států a Ruska scházejí u jednoho stolu.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

17°C

Dnes je sobota 28. května 2022

Očekáváme v 21:00 11°C

Celá předpověď