Podle Šedivého by možná účast Ruska na výbuchu byla jako vojenské napadení

foto Ilustrační foto - Někdejší náčelník generálního štábu Jiří Šedivý na snímku z 14. února 2019.

Praha - Možnou účast ruské tajné služby na výbuchu muničního areálu ve Vrběticích před několika lety srovnává bývalý náčelník Generálního štábu Armády České republiky Jiří Šedivý s vojenským napadením země. Řekl to dnes v České televizi. Petr Pavel, který stejnou funkci vykonával později, uvedl, že akce vedená příslušníky speciální jednotky vojenského zpravodajství proti civilnímu zařízení suverénního státu je aktem otevřené agrese. Napsal to ve vyjádření zaslaném ČTK.

Akci je podle něj možné označit jako státní terorismus. "Proti tomu se musíme velmi razantně postavit a chránit naši bezpečnost. Sami i ve spolupráci se spojenci," uvedl Petr Pavel.

Podle Šedivého by se ČR měla snažit vyvázat ze závislosti na Rusku třeba v oblasti vojenské techniky a mimo jiné ho vyloučit z tendru na dostavbu Dukovan. Premiér Andrej Babiš a vicepremiér Jan Hamáček dnes uvedli, že existuje důvodné podezření na zapojení agentů ruské tajné služby GRU do výbuchu zjistily české bezpečnostní složky.

"To by se dalo přirovnat téměř až k vojenskému napadnutí našeho území a narušení naší suverenity. To je něco, co mnoho posledních let neznáme a například jen ten druhý výbuch, který ve Vrběticích proběhl, byl téměř nevysvětlitelný. Pokud je to pravda, tak je vidět, že Rusko opravdu nemá žádné jiné mechanismy než násilí. Na to musíme velmi rezolutně reagovat," řekl Šedivý.

Smyslem akce podle něj mohla být destabilizace situace na českém území v rovině politické i některých dalších.

Vystoupení premiéra a vicepremiéra na mimořádné tiskové konferenci podle Šedivého svědčí o tom, že k takovému aktivnímu vstupu ruských důstojníků na českém území skutečně došlo. "Česko se podle toho musí chovat, bylo to jasný vojenský útok na naše suverénní území," uvedl.

Šedivý řekl, že Rusko se snaží svými aktivitami narušit soudržnost různých států, kromě Ukrajiny podle něj například Estonska. Ruští špioni jsou aktivní v Bulharsku, Itálii i v ČR, uvedl. "Intenzivně se zajímají o to, co se děje v jiných státech, a snaží se dění v nich i ve svůj prospěch ovlivnit," řekl.

Babiš a Hamáček také oznámili, že z Česka bude vyhoštěno 18 pracovníků ruské ambasády, kteří byli identifikováni jako členové ruských tajných služeb. ČR musí opustit do 48 hodin. "Myslím, že to je jen první reakce. Měli bychom se komplexně zabývat vztahem k Rusku," uvedl Šedivý.

"Pokud dnes má naše armáda ještě poměrně velké množství bývalé sovětské nebo ruské techniky (...), měli bychom to zvážit a najít takové řešení, které nás odpoutá od Ruska. Debata o jaderné elektrárně, myslím, by měla být v tomto případě úplně ukončena," uvedl Šedivý a dodal, že možná budou postiženi i někteří podnikatelé, ale suverenita země je podle něj důležitější.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

3°C

Dnes je neděle 5. prosince 2021

Očekáváme v 15:00 1°C

Celá předpověď