Podle Schillerové je respirátorů dost, situaci chce sledovat

foto Ministryně financí Alena Schillerová a předseda Správy státních hmotných rezerv (SSHR) Pavel Švagr informovali 19. února 2021 ve skladu SSHR v Sedlčanech o zásobách respirátorů a stříkaček a jehel nakoupených jako rezerva pro očkování proti koronaviru.

Sedlčany (Příbramsko) - Prodejci v Česku mají podle ministryně financí Aleny Schillerové (za ANO) velké zásoby respirátorů i zajištěné objednávky. Jsou tak připraveni na novou povinnost mít kvalitnější ochranu úst a nosu. Situaci však chce sledovat, řekla novinářům při dnešní návštěvě skladu Správy státních hmotných rezerv (SSHR) v Sedlčanech na Příbramsku.

Fotogalerie

Ministerstvo zdravotnictví v pondělí nařídí nošení respirátorů, nanoroušek nebo dvou chirurgických roušek v místech, kde je větší koncentrace lidí. Důvodem je horší epidemická situace s šířením britské mutace.

Schillerová uvedla, že situace v Česku je jiná než loni na jaře, kdy byl ochranných pomůcek nedostatek. "Jak jsme informováni, tak ty zásoby jsou všude velké. Nemáme žádné signály, ať už v řetězcích, ať už od výrobců," řekla.

Připomněla, že nedávno kontrolovala v řetězcích, zda po dočasném zrušení DPH snížily ceny respirátorů. Nikde se nesetkala s omezením počtu kupovaných výrobků, zásoby byly dostatečné a objednávky měli prodejci zajištěné. "Takže já si myslím, že jsou na to docela dobře připraveni, ale budu to sledovat," dodala.

Předseda SSHR Pavel Švagr poukázal na to, že od vypuknutí pandemie byla v zemi vybudována řada výrobních kapacit. "Je tady asi 15 výrobců respirátorů FFP2 a výrazně větší kapacita výrobců roušek," uvedl Švagr. Také podle dnešního vyjádření ministra zdravotnictví Jana Blatného (za ANO) jsou respirátory na trhu dostupné.

Potravinářské řetězce i e-shopy mají podle dnešní ankety ČTK zatím dostatečné zásoby respirátorů i roušek. Někteří prodejci evidují opětovný nárůst zájmu a zajišťují další dodávky. Například Lidl nabízí balení tří kusů bílých respirátorů FFP2 za 29,90 koruny. Ústecký dodavatel reklamního textilu a pracovních oděvů Malfini má na skladě přes 200.000 respirátorů FFP2. Certifikované výrobky ze zahraničí si mohou objednávat zákazníci na webu. "Objednávali jsme tyto ochranné prostředky při jarní vlně pandemie a zůstali nám na skladě," řekla ČTK mluvčí firmy Marie Logrová.

Někteří opozičních politici volají po tom, aby stát dával lidem respirátory zdarma, pokud bude vyžadovat jejich nošení.

SSHR uvádí, že má ve skladu 8 mil.stříkaček, jehly dorazí v březnu

Správa státních hmotných rezerv (SSHR) má již ve svém skladu v Sedlčanech na Příbramsku osm milionů injekčních stříkaček, které nakupuje jako rezervu pro očkování proti koronaviru. Na jehly zatím čeká, první dodávka přijde začátkem března. Celkově by měla mít správa 11 milionů jehel a 11 milionů stříkaček, řekl dnes novinářům předseda SSHR Pavel Švagr. Podle něj jde o železnou rezervní zásobu pro případ, že by byl stříkaček a jehel nedostatek.

Šest milionů stříkaček dodala firma Chirana ze Slovenska, dva miliony jsou od českého výrobce Medilab. Počátkem března má SSHR převzít kolem dvou milionů jehel a do začátku května dalších devět milionů. Kromě toho má už ve skladu 800.000 jehel a 800.000 stříkaček na ředění očkovací látky a 16.000 vaků s roztokem na ředění.

V ČR jsou k dispozici vakcíny od tří firem - Pfizer/BionTech, Moderny a AstraZeneca. Od loňského 27. prosince, kdy se začalo proti novému koronaviru očkovat, dostalo obě potřebné dávky vakcíny zhruba 198.000 lidí. Zdravotníci dosud aplikovali téměř 520.000 dávek vakcíny.

Vláda čelí kritice opozice za pomalé tempo očkování. Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO), která dnes sklad SSHR v Sedlčanech navštívila, je ale přesvědčena o tom, že se situace brzy zlepší. "Věřím, že v dohledné době budeme mít vakcín dostatek," řekla novinářům.

Se Švagrem dnes mimo jiné probírala možnost vybudovat nový centrální sklad SSHR, který by odpovídal moderním trendům. Nyní správa skladuje ochranné pomůcky na osmi místech v ČR.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

7°C

Dnes je neděle 7. března 2021

Očekáváme v 11:00 5°C

Celá předpověď