Podle Šabatové není Křeček jako kandidát na ombudsmana šťastná volba

foto Ombudsmanka Anna Šabatová pózuje pro fotografa 9. prosince 2019 v Brně po tiskové konferenci k výročí 20 let od schválení zákona o veřejném ochránci práv.

Brno - Možnou kandidaturu jedenaosmdesátiletého Stanislava Křečka na ombudsmana nepovažuje veřejná ochránkyně práv Anna Šabatová za šťastnou. Další dva kandidáty, tedy vládního zmocněnce u Evropského soudu pro lidská práva Víta Alexandera Schorma a advokáta Jana Matyse, má oba za stejně vhodné adepty. Šabatová to dnes řekla novinářům po skončení tiskové konference. Její mandát končí za měsíc.

"Letos nastala neobvyklá situace, že kandidatura jedné kandidátky byla stažena, ale zbylé dva uchazeče považuji za možné kandidáty, nemám informace o tom, že by byli spojeni s nějakou politickou stranou, nebo bylo v jejich minulosti něco, co by je pro výkon funkce diskvalifikovalo," uvedla Šabatová.

Křeček se o funkci ucházel už v roce 2014, nyní jej navrhne prezident Miloš Zeman. V úterý to po schůzce se Zemanem řekl předseda Senátu Jaroslav Kubera (ODS). "Nepovažuji to za šťastnou volbu," řekla jen Šabatová. Dodala, že víc se ke Křečkově kandidatuře vyjadřovat nehodlá.

Bývalý zástupce ombudsmanky Stanislav Křeček (na archivním snímku z 20. června 2017). Křeček byl do loňského roku jejím zástupcem a opakovaně se neshodli. Opačný názor vyjádřil například v roce 2014 ve sledované kauze studentky, které škola nepovolila nosit hidžáb. Zatímco podle Šabatové škola dívku nepřímo diskriminovala, protože šátek je projevem náboženství, podle Křečka měla škola právo určit, jak mají žáci při výuce vypadat.

Podle ministryně spravedlnosti Marie Benešové (za ANO) by se kancelář ombudsmana měla vrátit do časů prvního veřejného ochránce práv Otakara Motejla, což by znamenalo zejména zeštíhlení úřadu. Jako vhodného adepta na místo po Šabatové zmínila Josefa Varvařovského, bývalého ombudsmana, který však mezi navrženými není a z funkce v roce 2013 odešel z vlastního rozhodnutí před dovršením funkčního období.

"Ani pan doktor Křeček by nebyl špatný kandidát, protože tu práci už dělal, měl rozumné návrhy, myslím, že to zeštíhlení by zvládl," řekla dnes novinářům v Brně Benešová.

Senát i prezident mohou nominovat na ombudsmana po dvou kandidátech. Zeman zatím navrhl pouze poslankyni ANO a bývalou ministryni spravedlnosti Helenu Válkovou. Nominaci odmítla, když vyšlo najevo, že za minulého režimu spolupracovala na odborném článku s někdejším komunistickým prokurátorem Josefem Urválkem, který se podílel na politických procesech s Miladou Horákovou či Rudolfem Slánským.

Loni v prosinci sdělil prezident v dopise poslancům, že druhý člověk, kterého chtěl na navrhnout, kandidaturu odmítl. Senát na funkci veřejného ochránce práv navrhl vládního zmocněnce u Evropského soudu pro lidská práva Víta Alexandra Schorma a advokáta Jana Matyse. Podle úterního vyjádření Jaroslava Kubery jejich kandidatura trvá.

Nového veřejného ochránce práv bude volit v únoru Poslanecká sněmovna.

Poslanci ČSSD se asi sejdou se všemi kandidáty na ombudsmana 

Poslanci vládní ČSSD teprve budou jednat o tom, jakého z kandidátů na veřejného ochránce práv podpoří. Definitivně se rozhodnou po schůzce s nimi, která se pravděpodobně uskuteční. ČTK to řekl předseda sociálních demokratů Jan Hamáček. Premiér Andrej Babiš (ANO) se na dotaz ČTK omezil na konstatování, že je právem prezidenta Miloše Zemana navrhnout Stanislava Křečka. Sněmovna by se k výběru nového veřejného ochránce práv mohla dostat zhruba za měsíc.

Zeman původně na ombudsmanku nominoval poslankyni ANO a bývalou ministryni spravedlnosti Helenu Válkovou. Ta nominaci odmítla poté, co vyšlo najevo, že za minulého režimu spolupracovala na odborném článku s někdejším komunistickým prokurátorem Josefem Urválkem, který se podílel na politických procesech s Miladou Horákovou či Rudolfem Slánským. Na úterním sekání s předsedy Senátu a Sněmovny pak Zeman avizoval, že místo Válkové nominuje Křečka, který byl do prosince zástupcem ombudsmanky.

Senát navrhuje vládního zmocněnce u Evropského soudu pro lidská práva Víta Alexandera Schorma a advokáta Jana Matyse. "Klub sociální demokracie bude jednat o tom, kterého z kandidátů podpoří, nevylučuji, že uspořádáme nějaké jednání s těmi kandidáty či setkání, takže rozhodně teď předtím, než to projednáme na klubu, nebudu žádné naše stanovisko sdělovat," řekl ČTK Hamáček.

Nominaci Křečka Hamáček respektuje. "Bude to jeden z kandidátů, o kterém bude Poslanecká sněmovna hlasovat," uvedl. Premiér Babiš se při své dnešní návštěvě v Brně omezil na konstatování, že navrhnout Křečka je právem prezidenta. Zákon dává Zemanovi možnost navrhnout poslancům dva kandidáty. Zeman v prosinci uvedl, že navrhuje jen Válkovou, protože druhý člověk, kterého chtěl na post navrhnout, kandidaturu odmítl.

Současné ombudsmance Anně Šabatové skončí šestiletý mandát 18. února. Sněmovna bude volit nového veřejného ochránce práv až příští měsíc, nejdříve 12. února, řekl v pondělí ČTK předseda sněmovní volební komise Martin Kolovratník (ANO).

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

27°C

Dnes je pátek 7. srpna 2020

Očekáváme v 3:00 17°C

Celá předpověď