Podle Moskvy se ze zóny pod kontrolou USA útočí na syrskou armádu

foto Ilustrační foto - Radikálové z Islámského státu (IS) během bojů v Sýrii.

Moskva/Damašek - Útoky teroristů na syrskou armádu z 28. září byly vedené ze zóny, která je kontrolována vojáky Spojených států. Islamisté přitom měli přesné údaje o rozmístění syrských sil. Řekl to dnes mluvčí ruského ministerstva obrany Igor Konašenkov. Podle agentury Reuters generálmajor přitom pohrozil tvrdým úderem ruského letectva v "amerických zónách" při opakování takových "náhod".

Konašenkov uvedl, že v noci na 28. září vyrazilo na 300 bojovníků teroristické organizace Islámský stát (IS) z oblasti blízko jordánských hranic, kde je umístěna americká vojenská mise, a zamířilo k městu Karjatajn na jihovýchodě provincie Homs. Vyhnuli se přitom skrytým postům syrských sil díky přesným údajům, jež lze získat k provedení diverzních a teroristických akcí jedině s pomocí letecké rozvědky.

Druhý oddíl podle generálmajora provedl sérii koordinovaných útoků na jiné posty syrských sil podél strategicky významné trasy Palmýra-Dajr az-Zaur.

Exilová opoziční Syrská organizace pro lidská práva (SOHR) v neděli oznámila, že radikálové z IS dobyli zpět Karjatajn. Toto město, jež bylo v provincii Homs poslední baštou islamistů, získaly syrské jednotky pod svou kontrolu loni v dubnu.

"Jestliže Spojené státy považují takové operace za nepředvídatelné 'náhody', pak je ruské bojové letectvo v Sýrii připravené zahájit úplnou destrukci všech takových 'náhod' v zónách, jež jsou pod jejich kontrolou," prohlásil Konašenkov v reakci na zmíněnou událost.

"Hlavní překážkou dokončení porážky Islámského státu v Sýrii není vojenská schopnost teroristů, nýbrž podpora, která je jim poskytována, flirtování s nimi ze strany USA," dodal mluvčí ministerstva obrany.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

28°C

Dnes je čtvrtek 20. září 2018

Očekáváme v 21:00 22°C

Celá předpověď