Podle ESA je ovzduší v Evropě díky koronaviru čistší

foto Ilustrační foto - Neobvykle prázdná dálnice tři kilometry před česko-slovenským hraničním přechodem D2 Lanžhot-Brodské 22. března 2020.

Řím/Madrid/Paříž - Opatření zavedená ve snaze zmírnit šíření koronaviru vedla ke zlepšení kvality ovzduší v Evropě. Informovala o tom dnes Evropská kosmická agentura (ESA), podle které nad evropskými metropolemi a průmyslovými zónami poklesla koncentrace oxidu dusičitého. Látku produkují například auta, továrny či elektrárny.

Satelitní snímky programu Copernicus, který monitoruje životní prostředí, dokládají pokles koncentrace oxidu dusičitého nad Paříží, Madridem, Barcelonou i průmyslovou Pádskou nížinou na severu Itálie či německým Porýním.

Stav ovzduší nad Evropou odborníci mapovali mezi 14. a 25. březnem, výsledná data následně porovnali s měsíčním průměrem v roce 2019.

"Koncentrace oxidu dusičitého se každý den liší v závislosti na počasí. Nemůžeme proto vycházet pouze z dat za jediný den," vysvětluje metodiku Henk Eskes z nizozemského meteorologického úřadu KNMI. "Kombinací dat za určitý čas - v tomto případě deset dní - se proměnlivost meteorologických jevů zprůměruje a my tak můžeme pozorovat, jaký vliv má změna lidské aktivity," dodává Eskes.

Copernicus sleduje stav ovzduší i v dalších zemích, jako je Británie a Nizozemsko. V těchto západoevropských státech však sběr dat komplikuje právě proměnlivost počasí.

ESA už dříve zveřejnila výsledky měření nad Itálií, podle kterých se v zemi koncentrace oxidu dusičitého snižovala od poloviny února do poloviny března o deset procent týdně.

Řím kvůli zdravotní krizi minulou neděli pozastavil veškerou postradatelnou výrobu a ještě více omezil volný pohyb obyvatel. Itálie je nejhůře zasaženu evropskou zemí, v zemi je přes 80.000 nakažených, více než 8200 pacientů nemoci COVID-19 podlehlo. Nárůst nakažených v minulých týdnech zaznamenaly na starém kontinentu také Francie, Německo a Španělsko, kde je rovněž omezené vycházení.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

16°C

Dnes je čtvrtek 1. října 2020

Očekáváme v 5:00 8°C

Celá předpověď