Podle dvou pětin lidí ovládnou do 30 let Česko elektromobily

foto Ilustrační foto - Elektromobil se nabíjel 1. února 2018 v nové nabíjecí stanici u Výstaviště v pražských Holešovicích. Společnost PRE stanici spustila ve spolupráci s hlavním městem. Zařízení, které využívá pro výrobu elektřiny fotovoltaické panely, s pomocí akumulátorů zároveň vyrovnává napětí v elektrické síti. Ve stanici se mohou zároveň nabíjet dva elektromobily, jeden v režimu rychlonabíjení, který se nabije v řádech desítek minut, a jeden na standardní nabíječce. Ta automobil dobije zhruba za tři hodiny.

Praha - Více než dvě pětiny Čechů vidí budoucnost automobilové dopravy za 30 let v elektrických vozech a 28 procent věří autonomním autům. Naopak vozy na benzín nebo naftu budou ještě za 30 let tvořit hlavní dopravní proud jen podle desetiny populace. Vyplývá to z průzkumu VW Financial Services.

Nejlákavější jsou vozy na elektrický pohon pro skupinu 27 až 35letých, kteří je jako budoucí dopravní prostředek vidí ve 49 procentech případů. Nejmenší důvěru naopak mají od lidí ve věku 54 až 65 let, a to jen ve 33 procentech. Lidé v předdůchodovém věku do budoucna naopak nejvíce z celé populace očekávají rozvoj autonomních vozů. Překvapivě nejméně autonomním autům věří lidé mezi 27 a 35 lety. Důvodem může být uvědomování si rizik spojených například s hackerskými útoky či problematiky odpovídající legislativy.

Do deseti let si hodlá automobil na elektrický pohon pořídit až polovina obyvatel České republiky. Zatímco pro respondenty se základním vzděláním je elektřina pohonem budoucnosti v 50 procentech případů, u vysokoškoláků je tomu tak ve 35 procentech.

Ač vodíkové vozy nepatří mezi nejžhavější kandidáty na auta budoucnosti, zcela bez šance nejsou. Jako hlavní pohon je vidí 12 procent respondentů. Více jim přitom věří muži než ženy, a to v 16 procentech oproti sedmi procentům případů.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2019 ČTK

Reklama

0°C

Dnes je neděle 20. ledna 2019

Očekáváme v 19:00 -2°C

Celá předpověď