Podle britského ministra zdravotnictví se omikron šíří "fenomenální rychlostí"

foto Ilustrační foto - Britský ministr zdravotnictví Sajid Javid v parlamentu 12. července 2021.

Londýn - Koronavirová varianta omikron se šíří "fenomenální rychlostí", a lidé by si proto měli nechat dát posilující dávku vakcíny proti covidu-19. Lidé s pouhými dvěma dávkami jsou zranitelní. Upozornil na to dnes v rozhovoru s televizí Sky News britský ministr zdravotnictví Sajid Javid.

Jenom v Londýně se podle Javida varianta omikron podílí zhruba na 40 procentech všech případů infekce způsobující onemocnění covid-19.

Po odhalení prvních případů omikronu ve Spojeném království 27. listopadu britský premiér Boris Johnson vyhlásil přísnější omezení a v neděli varoval, že země čelí "přílivové vlně" koronavirové varianty omikron.

V Anglii ode dneška platí nové protiepidemické restrikce. Obyvatelé, kterým to zaměstnání umožňuje, mají povinnost práce z domova a pro vstup do nočních klubů a dalších míst s větším počtem lidí je potřeba covidový certifikát.

Britské úřady tvrdí, že pokud nebudou podniknuty příslušné kroky, mohl by se omikronem nakazit milion lidí do konce tohoto měsíce. Varianta přitom podle vědců může infikovat i lidi se dvěma dávkami vakcíny.

O omikronu víme, že se šíří fenomenální rychlostí, jakou jsme dosud neviděli, každé dva až tři dny se počet těchto infekcí zdvojnásobí," řekl Javid. "To znamená, že čelíme přílivové vlně infekce, znovu tu máme závod mezi vakcínou a virem," dodal.

I Johnson, který čelí kritice kvůli pořádání večírků během loňských lockdownů, vyzval lidi, aby si nechali aplikovat třetí, posilující dávku vakcíny v zájmu "našich svobod a našeho způsobu života".

Dosavadní data ukazují, že účinnost vakcín proti symptomatickým infekcím způsobeným omikronem je u lidí se dvěma dávkami vakcíny výrazně snížena, ale třetí dávka ochranu zvyšuje až na více než 70 procent.

Javid řekl, že v Anglii pouze deset lidí s touto variantou bylo hospitalizováno. Přestože příznaky jsou v těchto případech možná mírnější, rychlé šíření znamená, že pokud vláda nebude konat, mohlo by být zdravotnictví přetíženo, upozornil Javid. Premiér Johnson později potvrdil první úmrtí v Británii u nakaženého omikronem.

"I když je virus mírný, malé procento lidí z velmi velkého počtu pořád může způsobit vysoký počet hospitalizací," řekl ministr. "Dvě dávky nejsou dostatečné, ale tři dávky už poskytují skvělou ochranu proti příznakové nákaze," dodal Javid.

Johnson v nedělním televizním projevu uvedl, že každý způsobilý člověk ve věku minimálně 18 let v Anglii bude mít možnost dostat svou posilující dávku před Novým rokem. Původně měl být nejzazším termínem pro možnost dostat posilující dávku konec ledna. Předpokládá se, že očkování se urychlí také ve Skotsku, Walesu a Severním Irsku.

U britských očkovacích center se dnes tvořily dlouhé fronty, napsala agentura AP, podle níž lidé uposlechli výzvy vlády, aby si všichni dospělí do konce měsíce nechali dát posilující dávku. Až do středy ale nebude internetový systém objednávek k dispozici lidem mladším 30 let.

Fronty se dnes dopoledne tvořily u velkých londýnských klinik nebo v Manchesteru. Například řada u nemocnice St. Thomas na jižním břehu Temže se vinula přes Westminsterský most k parlamentu. Vládní web, přes který si lze termín očkování objednat, sotva odolává náporu žádostí. Zdravotní úřady vyzývají lidi, aby se pokusili na stránku dostat později během dne nebo v úterý, pokud mají problémy. Došly také sady pro domácí testování.

V Británii je aktuálně naočkováno dvěma dávkami proticovidové vakcíny více než 80 procent lidí starších 12 let a 40 procent dospělých už má tři dávky, uvedla AP. Doočkovat zbytek dospělých do konce měsíce bude obrovská výzva, neboť předpokládá podávání milionu dávek denně.

Johnson připustil, že mnoho rutinních lékařských zákroků bude muset být odloženo, pokud má být cíl splněn. Ordinacím, nemocnicím, lékárnám a vakcinačním centrům budou pomáhat vojenští plánovači a tisícovky dobrovolníků.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

26°C

Dnes je středa 10. srpna 2022

Očekáváme v 21:00 19°C

Celá předpověď