Podkrušnohorské muzeum získalo stěnový kombajn na těžbu uhlí

foto Pracovníci těžební společnosti Severní energetická ze skupiny Sev.en Energy skládají 25. ledna 2021 v areálu Podkrušnohorského technického muzea v Kopistech u Mostu stěnový kombajn MB9. Nový exponát muzea přivezli z lomu ČSA, kde byl do nedávna využíván k již ukončené těžbě uhlí ve svazích lomu hlubinným způsobem.

Most - Expozici Podkrušnohorského technického muzea v Kopistech u Mostu dnes rozšířil stěnový kombajn, pomocí něhož se těžilo uhlí. Návštěvníci si stroj budou moci prohlédnout v nové sezoně, na kterou připravuje muzeum spuštění unikátního závěsného vláčku. ČTK to dnes řekl ředitel muzea Zbyněk Jakš.

Fotogalerie

Stěnový kombajn MB9 sloužil k těžbě na lomu ČSA. V expozici bude mít místo poblíž razícího kombajnu ze stejného dolu. "Donedávna byl (stěnový kombajn) využíván k těžbě hlubinným způsobem ve svazích lomu ČSA," uvedl Jakš.

Ke kombajnu se návštěvníci dostanou důlním vlakem. "To je světový unikát. Lidé pojedou po trati s drážkovými kolejnicemi, kdy vozíky jsou zavěšené. Veze je důlní lokomotiva," řekl ředitel. Na přípravě makety štoly dlouhé zhruba 300 metrů pracují intenzivně tři nadšenci z muzea. "V dubnu bychom chtěli otevřít," uvedl Jakš.

Podkrušnohorské technické muzeum se nachází v prostorách bývalého hlubinného dolu Julius III. Prohlédnout si budou moci lidé pracoviště, která bývala v hlubinných dolech běžná, jako je pomocná dílna nebo rovnačka na železo. Muzeum bude mít i náhradní díly, ze kterých lze sestavit dobývací kombajn, důlní telefony, sebezáchranné přístroje, důlní lampy či důlní osvětlení. Muzeum přibližuje nejen historické dobývání rud a uhlí, ale také soudobé moderní způsoby těžby.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

12°C

Dnes je pátek 26. února 2021

Očekáváme v 19:00 5°C

Celá předpověď