Pódium Pražského jara patřilo umělkyním z Ukrajiny a vítězům festivalové soutěže

foto Koncert PKF - Prague Philharmonia v rámci mezinárodního hudebního festivalu Pražské jaro, který dirigovala ukrajinská dirigentka Oksana Lynivová, 28. května 2023, Rudolfinum, Praha.

Praha - Pódium Pražského jara dnes v Rudolfinu patřilo umělkyním z Ukrajiny a vítězům loňské festivalové soutěže. PKF - Prague Philharmonia vedla Oksana Lynivová, v cyklu písní pro soprán a orchestr Eduarda Resatscha V plamenech vystoupila Julia Tkačenková. Duett-concertino pro klarinet, fagot a komorní orchestr Richarda Strausse provedli vítězové soutěže Pražského jara, korejská fagotistka Kim Mind-žu a francouzský klarinetista Lilian Lefebvre. Ve druhé polovině večera zazněla Symfonie č. 38 D dur Pražská.

Fotogalerie

Večer otevřelo vystoupení mladé sopranistky Tkačenkové, kterou Lynivová pozvala, aby ve světové premiéře uvedla nové dílo na texty žijící klasičky ukrajinské poezie Liny Kostenkové od Resatsche, skladatele a violoncellisty ze Lvova, který působí coby člen Bamberských symfoniků pod vedením šéfdirigenta Jakuba Hrůši. Tkačenková zazpívala písně na verše básní Plamen života, Plamen ze záhrobí, Plamen lásky, Plamen Ukrajiny a Plamen války. Jejich autorka Kostenková je jednou z klíčových představitelek ukrajinských spisovatelů 60. let minulého století. Je autorkou mnoha básnických sbírek, její román Zápisky ukrajinského blázna se stal okamžitě po svém vydání v roce 2010 bestsellerem. Loni převzala nejvyšší francouzské státní vyznamenání Řád čestné legie.

Program v Dvořákově síni pokračoval návratem vítězů loňského ročníku Mezinárodní hudební soutěže Pražské jaro, kteří společně s PKF - Prague Philharmonia provedli Duett-Concertino pro klarinet, fagot a komorní orchestr, Straussovu poslední instrumentální skladbu z roku 1947, kterou složil dva roky před svou smrtí.

Program orchestr pod vedením Lynivové zakončil provedením Symfonie č. 38 D dur. Dílo označované jako Pražská dokončil Mozart v roce 1786 v době, kdy měla v Nosticově (dnes Stavovském) divadle velký úspěch jeho opera Figarova svatba.

Lynivová je první ženou, která kdy dirigovala v roce 2021 na Bayreuthském festivalu. Před šesti lety založila Ukrajinský orchestr mladých, se kterým v roce 2022 vystoupila na prestižním festivalu ve švýcarském Lucernu. Ve stejném roce se stala se první dirigentkou, která stála v čele italského operního domu divadla Teatro Comunale.

Letošní 78. ročník festivalu Pražské jaro 12. května v pražském Obecním domě zahájila tradiční Má vlast Bedřicha Smetany v podání Orchestru Velšské národní opery z Cardiffu s šéfdirigentem Tomášem Hanusem. Pražské jaro 2. června zakončí Česká filharmonie s programem Deváté symfonie Ludwiga van Beethovena.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

19°C

Dnes je neděle 24. září 2023

Očekáváme v 9:00 17°C

Celá předpověď