Podílové fondy spadly vesměs do ztrát, akciové ztratily 19 %

foto Akciová burza - ilustrační foto.

Praha - Podílové fondy se vzhledem k současné situaci na českých i globálních trzích dostaly v prvním čtvrtletí do ztrát. Akciové fondy v průměru přišly o téměř 19 procent. V plusových hodnotách byly pouze fondy peněžního trhu, které si připsaly přes osm procent. Vyplývá to z Broker Consulting Indexu podílových fondů.

"V březnu sužovala ekonomiky a finanční trhy pandemie koronaviru. Pohled investorů se zaměřil na směr šíření pandemie a na opatření, které postupně zaváděly jednotlivé vlády a centrální banky," uvedl analytik Broker Consulting Lukáš Vokel.

Kombinace koronaviru a poklesu cen ropy vytvořily podle něj pro investory obtížnou situaci, když po celý měsíc panovala na finančních trzích silná rozkolísanost. Zahraniční investoři bez rozdílu opouštěli všechn rizikovější aktiva. Nastaly tak masivní výprodeje, které tu byly naposled v krizi 2008. Globální akciové indexy se v březnu propadly ze svých maxim o 20 až 40 procent, ke konci března však přišlo mírné oživení.

V posledních týdnech přišla vyšší rozkolísanost také u cen zlata a stříbra. Situace ohledně koronaviru a poklesu cen ropy měla negativní vliv na vývoj komoditních fondů.

Též dluhopisové fondy v březnu zaznamenaly pokles. Vlivem odchodu zahraničních investorů se nejhůře dařilo dluhopisovým fondům zaměřeným na rozvíjející se trhy. Nejlépe na tom jsou naopak státní dluhopisy, jelikož centrální banky snižují úrokové sazby a začaly vyhlašovat programy na odkup dluhopisů.

Majetek, který mají Češi uložený v podílových fondech, stoupl v roce 2019 podle dat Asociace pro kapitálový trh o 84 miliard Kč na 557 miliard korun. Průměrný český investor vydělal loni 8,9 procenta. Akciové fondy v průměru vynesly téměř 19 procent, dluhopisové fondy tři procenta, nemovitostní 5,2 procenta, peněžní 1,6 procenta, smíšené 7,5 procenta a fondy fondů 14,8 procenta.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

25°C

Dnes je čtvrtek 6. srpna 2020

Očekáváme v 17:00 26°C

Celá předpověď