Podíl Čechů, kteří neplatí včas dluhy, klesl z 5,31 % na 5,23 %

foto Bankovky, peníze, české koruny, pastička, dluhy - ilustrační foto.

Praha - Schopnost Čechů splácet závazky se letos dále zlepšila. Na konci září mělo dluhy po splatnosti 5,23 procenta dospělých, zatímco na konci června to bylo 5,31 procenta a ve stejném období loni 5,81 procenta. ČTK o tom informovalo sdružení Solus, které svým členům umožňuje přístup k informacím o lidech s potížemi se splácením závazků.

Ke konci září mělo v registru negativní záznam 463.000 osob proti 520.000 ke konci září 2020. Nejvíce spotřebitelů s dluhem po splatnosti eviduje Solus v Ústeckém a Moravskoslezském kraji, odkud pochází téměř třetina všech osob s dluhem po splatnosti evidovaným v registru.

"Před deseti lety byl v registru fyzických osob Solus zapsán více než jeden milion spotřebitelů s dluhem po splatnosti. Dnes je to méně než polovina. Registry tak prokázaly, že velmi efektivně pomáhají členům sdružení poskytovat úvěry či jiné služby s odloženou splatností těm, kteří jsou ochotní své závazky plnit,“ uvedl tajemník sdružení Jan Stopka

Zápis v registru spotřebitele chrání před dalším neodpovědným zadlužením, ale také je motivuje k úhradě svých závazků po splatnosti. V souladu s odpovědným posouzením platební morálky a bonity klienta je pro ně totiž v okamžiku, kdy mají problémy se splácením svých aktuálních závazků, obtížné získat novou půjčku nebo službu, dodal Stopka.

Solus sdružuje zhruba 60 společností, které poskytují služby spotřebitelům ohledně bankovních úvěrů a stavebního spoření, nebankovních půjček, telekomunikačních služeb, distribuce energií, P2P půjček a v obchodu.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

30°C

Dnes je pondělí 27. června 2022

Očekáváme v 15:00 29°C

Celá předpověď