Podezřelý z pokusu o útok v mešitě u Osla bude ve vazbě měsíc

foto Podezřelý Philip Manshaus z pokusu o útok v mešitě poblíž norského hlavního města Osla a z vraždy své nevlastní sestry.

Oslo - Muž podezřelý ze sobotního pokusu o útok v mešitě poblíž norského hlavního města Osla a z vraždy své nevlastní sestry zůstane ve vazbě příští čtyři týdny, kdy bude probíhat vyšetřování. Podle agentury Reuters o tom dnes rozhodnul soud v Oslu. Policie čin vyšetřuje jako terorismus.

Philip Manshaus, který dnes stanul před soudem s tmavými stíny kolem očí a s ranami na obličeji a na krku, prostřednictvím svého právníka sdělil, že je nevinný a že žádá o propuštění na svobodu. V soudní síni celou dobu mlčel a jen několikrát se pousmál.

Očití svědci uvedli, že Manshaus v sobotu vstoupil do mešity s několika zbraněmi. Následně ho ale přemohl 65letý věřící, jemuž se podařilo útočníkovi zbraně odebrat. Útok si tak nevyžádal žádné oběti na životech.

Policie několik hodin po útoku informovala, že v domě podezřelého nalezla mrtvou 17letou dívku, která byla jeho nevlastní sestrou.

Jednadvacetiletý Manshaus podle policie šířil na internetu pravicově extremistické příspěvky. Před útokem údajně zanechal na internetovém fóru poselství hovořící o "válce ras" a vyjadřující obdiv k pachateli březnového útoku na mešity na Novém Zélandu s 51 oběťmi na životech. Dosud se však nepodařilo s jistotou určit, kdo je autorem tohoto textu, uvedla agentura AFP.

Proces s Manshausem, který dosud odmítá s vyšetřovateli hovořit, se podle Reuters zřejmě potáhne měsíce. V případě odsouzení za terorismus mu hrozí až 21 let vězení; stejný trest může dostat i za vraždu.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2019 ČTK

Reklama

8°C

Dnes je sobota 7. prosince 2019

Očekáváme v 5:00 6°C

Celá předpověď