Podané ruce: Po třetí dávce očkování na covid je vysoká hladina protilátek

foto Očkování proti koronaviru - ilustrační foto.

Brno - Po aplikaci třetí dávky vakcíny proti nemoci covid-19 je po měsíci velmi vysoká hladina neutralizačních protilátek. Vyplývá to z analýzy, kterou skoro u stovky očkovaných třetí dávkou provedla společnost Podané ruce. Podle předběžných výsledků analýza ukazuje, že před posilující dávkou vakcíny mělo pozitivní výsledek na protilátky 49,5 procenta lidí, tedy necelá polovina vyšetřených. V tiskové zprávě to uvedla mluvčí společnosti Šárka Halaštová. Společnost podává lidem vakcínu v očkovacím centru Bohéma v Brně a jezdí po kraji s mobilními týmy. Lidem podala už desítky tisíc dávek.

Společnost začala se sledováním v listopadu. "Soubor tvořilo 95 lidí ve věku od 22 do 91 let, kteří byli očkovaní posilující dávkou vakcíny od společnosti Pfizer/BioNTech na začátku listopadu a kterým bylo těsně před aplikací provedeno vyšetření neutralizačních protilátek," uvedla Halaštová. Druhé vyšetření se uskutečnilo po měsíci u 67 lidí, kteří měli třetí dávku.

"Po prvním měsíci od aplikace třetí dávky měli všichni očkovaní včetně seniorů velmi vysokou hladinu neutralizačních protilátek a průměrná hodnota byla téměř na horní hranici detekčního rozsahu testu," uvedla Halaštová.

Ředitel Podaných rukou Jindřich Vobořil uvedl, že na důležitost třetí dávky organizace upozorňuje už od jara. "To, že polovina lidí neměla po půl roce od očkování dostatečné množství protilátek, bohužel potvrzuje, že přeočkování především rizikové populace je klíčové. Dobrá zpráva ale je, že naše šetření zároveň ukazuje, že třetí posilující dávky jsou velmi účinné," řekl Vobořil.

V očkovacím centru Bohéma v Brně i mobilní týmy organizace očkují bez nutnosti předchozí rezervace. "Ve sledování dynamiky protilátkové odpovědi po posilující dávce budeme pokračovat další měsíce, další výsledky studie zveřejníme v únoru 2022. Předpokládáme ale, že po několika měsících od třetí posilující dávky mohou protilátky opět klesat pod hodnotu dostatečné ochrany," dodal Vobořil.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

22°C

Dnes je pondělí 23. května 2022

Očekáváme v 15:00 23°C

Celá předpověď