Pod soupravou metra v Mexiku se zřítil most, zemřelo nejméně 24 lidí

foto Zřícená souprava metra v Mexiku 4. května 2021, při ní zemřelo nejméně 20 lidí.

Mexiko - Nejméně 24 mrtvých si vyžádala nehoda soupravy metra v hlavním městě Mexika, zraněných je bezmála osm desítek. S odvoláním na místní úřady o tom informovaly světové agentury. Podle starostky metropole Claudie Sheinbaumové jsou mezi mrtvými i děti. V nemocnici skončilo skoro 50 lidí, sedm z nich je v kritickém stavu. Mexický prezident Andrés Manuel López Obrador slíbil důkladné prošetření nehody.

Fotogalerie

Pod nadzemní linkou se v pondělí ve 22:30 místního času (dnes v 05:30 SELČ) zhroutil most vedoucí pět metrů nad rušnou silnicí, zborcená souprava a trosky mostní konstrukce pod sebou uvěznily auta.

Místo havárie, kde zasahovaly záchranné složky včetně stovek hasičů, zdravotníků i policistů, je uzavřené. V okolí se po nehodě shromáždily davy lidí včetně zoufalých rodin, které se snažily získat informace o tom, zda mezi oběťmi jsou jejich blízcí, napsala agentura AFP. Záchranáři museli vyprošťovací práce krátce přerušit kvůli obavám, že nestabilní konstrukce může způsobit pád další části vlaku.

"Příčiny zhroucení nosné struktury musí určit vyšetřování odborníků," uvedla starostka Sheinbaumová. Podrobné vyšetřování slíbil i mexický prezident López Obrador, který stál v čele hlavního města do roku 2005. V době, kdy byla linka metra budována, ho vedl současný ministr zahraničí Marcelo Ebrard, který taktéž vyzval k určení odpovědnosti za nehodu. Součinnost ve vyšetřování slíbil také železniční výrobce Alstom.

Nehoda se stala ve čtvrti Tláhuac, poblíž stanice Olivos, a to na lince 12, která protíná jižní okraj hlavního města. Její výstavbu provázely stížnosti a obvinění z korupce, napsala agentura AP. Linka se stavěla v letech 2006 až 2012 a rok po otevření byla kvůli opravám částečně uzavřena.

Televizní stanice odvysílaly záběry z bezpečnostních kamer, které ukazují chvíli, kdy se nadjezd zbortil. Podle Sheinbaumové praskl jeden z pilířů nadjezdu ve chvíli, kdy po něm vlak metra projížděl. Mexická média informovala, že místní obyvatelé poškození pilířů opakovaně hlásili úřadům.

"Slyšeli jsme hlasitou ránu a pak se všechno rozpadlo," vylíčila listu El Universal 26letá Mariana, jedna z přeživších cestujících. "Ve vagónu sedělo a stálo hodně lidí," dodala.

Skoro desetimilionová metropole Mexika má 12 linek metra s téměř dvěma stovkami stanic a každý den přepraví miliony cestujících. Metro funguje od roku 1969; havárie se stala na nejnovější lince, která je v provozu necelých deset let.

Metro v Mexiku zažilo v poslední době dvě větší havárie. Loni v březnu při kolizi dvou souprav ve stanici Tacubaya zemřel jeden člověk, zraněných bylo přes 40. V roce 2012 do sebe narazily vlaky ve stanici Oceanía, zraněných bylo 12 lidí. Nejtragičtější byla havárie v roce 1975, kdy po srážce dvou souprav zemřelo 31 lidí.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

28°C

Dnes je úterý 15. června 2021

Očekáváme v 17:00 28°C

Celá předpověď