Pod širým nebem začala výstava Normalizační Brno fotografa Kressy

foto Vernisáží v plenéru začala 4. července 2018 výstava někdejšího fotografa Brněnského večerníku Františka Kressy s názvem Normalizační Brno. Na několika panelech v centru města jsou fotografie, které zachycují dané místo v 70. a 80. letech minulého století.

Brno - Pod širým nebem dnes začala výstava někdejšího fotografa Brněnského večerníku Františka Kressy s názvem Normalizační Brno. Na několika panelech v centru města jsou fotografie, které zachycují dané místo v 70. a 80. letech minulého století, jimž vládla všeobecná šeď, jednotvárnost a věčně rozkopané ulice. Během vernisáže se Kressa podepisoval i do druhého a třetího dílu stejnojmenné knihy.

První díl, který vyšel loni v listopadu, už je rozebraný. Kressa, jemuž je 66 let, by rád vydal ještě knihu z fotografií, které pořídil jako osvětlovač během desetileté práce ve zpravodajství Československé televize. "A rád bych vydal i soubor fotografií současného Brna, tedy nejvíce pět let starého. Dávám fotky na facebook, kde se lidem líbí," řekl Kressa ČTK.

Někdejší fotograf Brněnského večerníku František Kressa představil 4. července 2018 v Brně druhý a třetí díl publikace s názvem Normalizační Brno, které zachycují tvář města v 70. a 80. letech minulého století. První díl, který vyšel v listopadu 2017, už je rozebraný. Právě díky facebooku, kde zveřejňoval staré fotky, jej našel historik a provozovatel krytu 10-Z v Husově ulici Pavel Paleček. "A on také vybral fotky na tuto výstavu, aby korespondovaly s daným místem. Nikdy jsem však nefotil s vědomím, že by mohlo jít o dobový dokument," řekl Kressa, který naskenoval zhruba 16.000 snímků. Dnes o sobě říká, že fotí už 40 let.

Výstavu ocenil i ředitel Ústavu pro studium totalitních režimů Zbyněk Hazdra. "Podle mě je pozoruhodná tím, že ukazuje všednodennost normalizačního života. Když se na to člověk podívá a srovná s jinými místy té doby v republice, tak šedivost byla typická nejen pro Brno. Navíc jde pěkně srovnat stejná místa, dnes jsou mnohem barevnější," řekl Hazdra.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

15°C

Dnes je středa 26. září 2018

Očekáváme v 13:00 15°C

Celá předpověď