Pochodu proti Trumpovi se v USA účastní tisíce lidí

foto Tisíce lidí se dnes po celých Spojených státech účastní druhého pochodu za práva žen, který byl uspořádán v rámci prvního výročí inaugurace prezidenta Donalda Trumpa. Na snímku pochod před Bílým domem ve Washingtonu.

Washington - Tisíce lidí se dnes po celých Spojených státech účastní druhého pochodu za práva žen, který byl uspořádán v rámci prvního výročí inaugurace prezidenta Donalda Trumpa. Koordinované protesty proti Trumpově politice se konají ve Washingtonu, New Yorku, Los Angeles, Chicagu a dalších 250 městech a jsou opakováním masových protestů, které se uskutečnily, když se Trump ujal funkce. Protesty jsou plánovány také v Británii, Japonsku a dalších zemích, uvedla agentura Reuters.

Washingtonských protestů se účastnili také demokratičtí politici, včetně senátora Tima Kaineho. Ten obvinil Trumpa a republikány, že jsou zodpovědní za současný stav, kdy se kvůli nedohodě na dočasném rozpočtu pro federální vládu musejí začít zavírat některé státní úřady. Podle něj to je výsledkem neschopnosti Republikánské strany vykonávat základní vládní činnosti, k nimž patří i sestavování rozpočtu.

Mnoho demonstrantů si nasadilo růžové pletené čepice s ušima, přezdívané pussy hat. Vytvořeny byly pro loňský pochod jako odkaz na Trumpův komentář o ženských genitáliích. Čepice se rychle staly symbolem posilování postavení žen a opozice vůči novému prezidentovi.

Podle některých kritiků však letošní pochody postrádají jasné zaměření. Poukázat na problémy jako je imigrace by podle analytičky liberálního institutu Reason Foundation Sikhy Dalmiaové mělo větší dopad.

Jedním z největších pochodů má být ten v New Yorku, na který přislíbilo na facebooku účast 37.000 lidí. Počet účastníků letošních demonstrací však zaostává za loňským rokem, kdy se protestů 21. ledna zúčastnilo odhadem na pět milionů lidí. Byl to jeden z nejmasovějších protestů v historii USA.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

8°C

Dnes je čtvrtek 15. listopadu 2018

Očekáváme v 7:00 1°C

Celá předpověď