Počet ubytovaných turistů v ČR stoupl ve 2. čtvrtletí o 4,6 %

foto Na chybějící normální život v centrech turisticky populárních měst se zaměřila umělkyně Kateřina Šedá v projektu UNES-CO, který 1. června začal v Českém Krumlově. Zaměstnala brigádníky, aby v ulicích prováděli činnosti každodenního života. Do projektu se dobrovolně připojili studenti krumlovské Uměleckoprůmyslové školy sv. Anežky České.

Praha - V českých hotelech, penzionech a kempech se ve 2. čtvrtletí ubytovalo 5,5 milionu turistů, což bylo meziročně o 4,6 procenta víc. Počet přenocování stoupl o 2,2 procenta. Návštěvnost Česka nepřetržitě roste již pátým rokem. Výrazně přibylo Číňanů, naopak ubylo Rusů. V tiskové zprávě to uvedl Český statistický úřad (ČSÚ).

Tento vývoj představuje pro českou příjezdovou turistiku velmi dobrý výsledek, uvedla mluvčí agentury CzechTourism Renata Kasalová. "Promítá se do něj rostoucí popularita Česka z pohledu jak celkové image destinace, tak jednotlivých dílčích parametrů, jako je kvalita infrastruktury, dostupnost služeb či bezpečnost," dodala.

Cizinci v ubytovacích zařízeních podle zemí a hosté v hromadných ubytovacích zařízeních v Česku (čtvrtletně od roku 2016).

Stouply počty domácích i zahraničních hostů, Čechů přijelo o 7,9 procenta víc, zahraničních návštěvníků pak o 1,6 procenta. Tradičně nejvíce turistů z Německa - 535.000. Němci tvořili zhruba pětinu zahraniční klientely v ubytovacích zařízeních, v porovnání s loňskem ale jejich počet klesl o 0,3 procenta.

Na druhém místě skončili návštěvníci ze Slovenska (194.000) s meziročním nárůstem o 9,2 procenta. Čínských turistů přijelo 185.000, meziročně o 27,8 procenta víc. Naopak ubylo návštěvníků z Ruska (-1,7 procenta), Jižní Koreje (-6,2 procenta) a Rakouska (-1,3 procenta).

Za první půlrok přibylo Němců o 5,4 procenta a Číňanů o 28 procent. "Zajímavý meziroční nárůst zaznamenaly v prvním pololetí také příjezdy turistů z Polska, Slovenska, Španělska či Nizozemska," dodala Kasalová.

"Nejvýznamněji narostl počet turistů meziročně v Moravskoslezském, Středočeském a Jihočeském kraji," uvedl Pavel Vančura z oddělení statistiky cestovního ruchu ČSÚ.

Lázeňská ubytovací zařízení navštívilo ve druhém čtvrtletí celkem 230.000 osob, to je o 3,7 procenta více než ve stejném období předchozího roku.

Z pohledu regionů se nejvíce přenocování v absolutním vyjádření uskutečnilo v Praze.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2019 ČTK

Reklama

36°C

Dnes je středa 26. června 2019

Očekáváme v 21:00 32°C

Celá předpověď