Počet ruských vojáků u obce Olešky ležící naproti Chersonu se snížil, uvedl štáb

foto Ilustrační foto - Rádiová komunikace ukrajinského vojáka v Chersonské oblasti 23. listopadu 2022.

Kyjev - Počet ruských vojáků a jejich techniky v okolí okupované obce Olešky v Chersonské oblasti se snížil, informoval ve své ranní svodce ukrajinský generální štáb. Olešky leží na levém, východním břehu Dněpru naproti Chersonu, který ukrajinské ozbrojené síly nedávno osvobodily. Rusové, kteří se tehdy stáhli na levý břeh, podle velení ukrajinské armády pokračují v ostřelování pravého břehu řeky včetně města Chersonu.

"Nepřátelské jednotky byly staženy z některých obcí Chersonské oblasti a rozptýlily se v lesích podél silnice mezi Oleškami a (obcí) Hola Prystaň. Hlavní část těchto vojsk tvoří mobilizované osoby," píše ukrajinský generální štáb.

Ukrajinská armáda rovněž tvrdí, že její vojáci za poslední den odrazili ruské útoky u tří obcí v Luhanské oblasti a devíti měst a vesnic v Doněcké oblasti na východě Ukrajiny.

"Aby nepřítel zabránil postupu ukrajinských vojáků v okolí Svatove a Lymanu, provádí ženijní vybavení obranné linie," uvádí dále generální štáb, podle něhož Rusové také pokračují v přesunech personálu, munice či pohonných hmot, kterými chtějí vybavit a podpořit své nové jednotky nebo ty, které utrpěly ztráty.

Podobné informace jednotlivých stran konfliktu není možné bezprostředně nezávisle ověřit.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj podle listu The Guardian v noci na dnešek uvedl, že bez dodávek elektřiny bylo šest milionů odběratelů ve většině ukrajinských oblastí. Výpadky v dodávkách elektrické energie jsou důsledkem dřívějších ruských úderů na ukrajinskou energetickou infrastrukturu.

Ve středu ukrajinská státní služba pro mimořádné události uvedla, že devět lidí zahynulo při požárech poté, co porušili bezpečnostní pravidla ve snaze vytápět své domovy po ruských útocích na energetická zařízení. "Jen za poslední den došlo na Ukrajině ke 131 požárům, z toho 106 v obytném sektoru. Devět lidí zemřelo, osm bylo zraněno," uvedla záchranná služba podle The Guardian.

Britské ministerstvo obrany se ve své dnešní pravidelné analýze vývoje bojů na Ukrajině věnuje právě ruskému ničení ukrajinské energetické sítě, především pomocí řízených střel. Jedná se podle něj pravděpodobně o první příklad ruského pokusu realizovat klíčovou součást jeho vojenské doktríny, která se týká operací s cílem zničit kriticky důležité cíle protivníka (SODCIT).

Moskva se údery na kritickou národní infrastrukturu - místo útoků na vojenské síly - snaží demoralizovat obyvatelstvo a donutit představitele státu ke kapitulaci, uvádí britský resort obrany. Ruské údery mají na svědomí nedostatek energie, což způsobuje utrpení Ukrajinců.

Účinnost útoků na infrastrukturu jako strategie je však podle britského ministerstva obrany pravděpodobně otupena, jelikož Rusko už velkou část vhodných raket použilo. "Rovněž vzhledem k tomu, že Ukrajina už devět měsíců úspěšně mobilizuje, je materiální a psychologický účinek SODCIT pravděpodobně menší, než kdyby byl nasazen v počátečném období války," píší Britové.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

1°C

Dnes je pondělí 6. února 2023

Očekáváme v 21:00 -6°C

Celá předpověď