Nový vir v Číně zabil 17 lidí a nakazil stovky, rychle se šíří

foto Dezinfekce prostor železničního nádraží v čínském Wu-chanu na snímku z 22. ledna 2020.

Peking - Počet obětí nákazy novým koronavirem v Číně stoupl na nejméně 17 a počet infikovaných dosáhl 544. Všechna úmrtí jsou hlášena z čínské centrální provincie Chu-pej, jejíž hlavní město Wu-chan je považováno za ohnisko nákazy. Ta se mezitím rychle rozšířila do nejméně 14 čínských provincií a také do zvláštních správních oblastí Hongkong a Macao. Mimo Čínu už byly první případy zaznamenány v Thajsku, USA, Japonsku, Jižní Koreji a na Tchaj-wanu, podezřelý případ hlásí Mexiko. Čína i další země světa už přijaly preventivní opatření. Světová zdravotnická organizace (WHO) odložila na čtvrtek rozhodnutí, zda vyhlásit celosvětový stav zdravotní nouze kvůli šíření viru.

Jenom v provincii Chu-pej už bylo zaznamenáno 444 případů nakažení koronavirem, který způsobuje plicní onemocnění. Ještě během úterka se počet případů odhadoval na zhruba 300. Čínská národní zdravotnická komise uvedla, že virus se přizpůsobuje a mutuje, což ztěžuje snahy úřadů šíření epidemie bránit.

Čína dále přijala opatření, která mají lépe ochránit před nákazou lékařský personál a také zlepšit léčebné metody při onemocnění virem. Úřady vyzvaly občany, aby necestovali do 11milionového města Wu-chan. Obyvatelé Wu-chanu zase nemají město opouštět. Vláda provincie Chu-pej oznámila, že od čtvrtečních 10:00 místního času bude ve Wu-chanu a směrem z něj přerušena veřejná doprava. Týkat se to bude autobusů, metra, i trajektů. Dočasně přerušeny budou veškeré letecké i železniční spoje směrem z města.

Málo prozkoumaný čínský koronavir - grafický profil se základními údaji.

Lidé žijící ve městě jsou nabádáni, aby se neshromažďovali a vyhýbali se místům, kde se dají očekávat davy. Na vlakovém nádraží a na letišti ve Wu-chanu, který je významným dopravním uzlem, byla instalována zařízení na měření tělesné teploty.

Kvůli šíření doposud málo prozkoumaného viru byly zrušeny slavnostní akce plánované k lunárnímu Novému roku. Tento nejvýznamnější čínský svátek letos připadá na 25. ledna.

Preventivní opatření nepřijímají pouze čínské úřady. Například londýnské letiště Heathrow zavádí oddělené prostory pro pasažéry cestující z oblastí postižených novým koronavirem. Bělehradské letiště bude cestující prohlížet termokamerami. Podobná opatření v poslední době přijala letiště v řadě asijských států i v USA, Británii, Austrálii, Itálii či Turecku. Dokonce i Severní Korea se zřejmě rozhodla uzavřít hranice pro zahraniční turisty, aby zabránila rozšíření nového typu koronaviru ze sousední Číny.

Milan Trojánek z Kliniky infekčních, parazitárních a tropických nemocí 2. Lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Nemocnice Na Bulovce ČTK řekl, že průběh onemocnění koronavirem zachyceným v Číně je nejspíš podobný jako u virů stejné čeledi SARS nebo MERS a pravděpodobně se přenáší ze zvířat.

V rizikových oblastech by se podle Trojánka měli cestovatelé vyhýbat kontaktu s nemocnými či uhynulými zvířaty a dbát na řádnou tepelnou úpravu potravin, zejména masa a vajec. Je vhodné vyhýbat se v postižených oblastech kontaktu s osobami, které jeví známky respirační infekce, a dbát na pravidelné mytí rukou.

CK: Koronavirus český turismus do Číny zatím neohrožuje

Tuzemské cestovní kanceláře zatím nezaznamenaly obavy českých turistů z cest do Číny, případně dalších asijských zemí kvůli koronaviru. Ohnisko nákazy je podle nich v jiných lokalitách, než do kterých Češi zpravidla odjíždějí. Vyplynulo to z ankety ČTK. Většina případů onemocnění pochází z provincie Chu-pej, v níž se nachází jedenáctimilionové město Wu-chan, kde byla nákaza zaznamenána poprvé. Nakažené dnes ohlásily i Hongkong a Macao, infekce se objevila také v Thajsku. Epidemie plicního onemocnění má zatím devět obětí.

Poznávací zájezdy do Číny nabízí například cestovní agentura Invia. "Naši prodejci žádný dotaz na tento virus nezaznamenali. Krom toho se ohnisko nákazy nachází jinde než naše zájezdy. Naši exotikáři zatím nezaznamenali ani dotazy na jiné asijské země," řekla dnes ČTK mluvčí Invie Andrea Řezníčková.

Žádosti o změnu místa zájezdu či dotazy na riziko odjezdu do Číny zatím neobdržela ani cestovní kancelář Alvarez. "Očekáváme, že se to brzy změní," doplnil produkční zájezdů CK Alvarez Pavel Kladivo.

"Zatím ten dopad necítíme. Koronavirus je v lokalitách, které nejsou pro český turismus tak podstatné. Pokud to tam bude eskalovat, můžeme očekávat, že to nějaký dopad mít bude," řekl mluvčí Asociace cestovních kanceláří ČR Jan Papež.

V současnosti se z Česka pravidelně létá do čtyř čínských měst, a to z Prahy do Pekingu, Šanghaje, Si-anu a Čcheng-tu. Jde o 12 spojení týdně. Vedle toho se z dalších zemí Dálného východu létá z Prahy také do jihokorejského Soulu. Od dubna by měla začít fungovat nová linka do vietnamské Hanoje.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

9°C

Dnes je sobota 22. února 2020

Očekáváme v 1:00 9°C

Celá předpověď