Hasiči již prohledali celý dům, obětí výbuchu v Prešově je osm

foto Ve dvanáctipatrovém bytovém domě v Prešově na východě Slovenska 6. prosince 2019 vybouchnul plyn. Na snímku trosky domu.

Prešov (Slovensko) - Hasiči již podle slovenského tisku prohledali všechna patra bytového domu ve východoslovenském Prešově poničeného pátečním výbuchem plynu a požárem. Předpokládají, že obětí neštěstí je osm, nalezli jich ale zatím jen sedm, uvedl mluvčí hasičů Peter Kovalík. Slovenská policie v souvislosti s výbuchem zadržela jednatele stavební firmy i dělníky, kteří těsně před explozí v Mukačevské ulici prováděli výkopové práce. Zadržených je šest. Slovenská vláda dnes oznámila, že vyčlenila jeden milion eur (25,5 milionu korun) na odstraňování následků tragické exploze a na pomoc postiženým rodinám.

"Hasiči prohledali všechna patra a nenašli žádné další oběti výbuchu a následného požáru v Mukačevské ulici v Prešově. Podle informací od policejního sboru a informací, kterými disponujeme, se poslední nezvěstná osoba nacházela ve 12. patře. Přes veškerou snahu hasiči nenašli nic," uvedl Kovalík s tím, že toto patro detonace a následný intenzivní požár zasáhly nejvíce. "Celkově tedy předpokládáme, že počet obětí na místě neštěstí je osm, potvrzených a nalezených je sedm," uvedl.

Později doplnil, že osmou obětí je žena. Hledat by ji nyní měli kynologové a členové horské služby se speciálně vycvičenými psy. "Vizuální kontrola bytu nic neodhalila. Předpokládá se, že tělo je zcela zavalené," prohlásil Kovalík. Hasiči budou podle něj i nadále pokračovat na místě v práci podle požadavků krizového štábu a policie.

Slovenská policie uvedla na sociálních sítích, že kvůli výbuchu plynu již zahájil krajský vyšetřovatel trestní stíhání ve věci obecného ohrožení.

Peníze, které dnes vláda přislíbila, budou použity na stabilizaci dvanáctipatrové budovy a také pro tamní rodiny, jež potřebují pomoc. Podle úřadu vlády je kabinet připraven finanční pomoc v případě potřeby zvýšit.

Až dnes ráno hasiči zcela uhasili požár, který v domě propukl okolo pátečního poledne. "Zásah probíhal celou noc, lokalizaci požáru ohlásil velitel zásahu před půlnocí, před sedmou ráno ohlásil likvidaci požáru," uvedl Hasičský a záchranný sbor na sociální síti. Na místě zasahovalo téměř 90 profesionálních hasičů a 29 dobrovolných hasičů s téměř 40 kusy techniky.

Podle předběžných informací exploze nastala mezi devátým a 12. patrem stavby a zřítilo se její vnitřní schodiště. Plameny následně zasáhly část domu od šestého podlaží výše, přičemž čtyři horní patra podle hasičů zcela vyhořela.

Příčina neštěstí zatím není známá. Jedna z obyvatelek upozornila, že v domě byl cítit plyn. Hasiči mají podezření, že výbuch souvisel s předěláváním plynového potrubí. Z něho nejspíš unikal plyn, který se nahromadil v nejvyšších patrech domu.

Podle šéfa prešovských hasičů Jána Goliáše se nyní příčinou výbuchu a požáru zabývá vyšetřovací tým. "Povím to natvrdo, s přestavbou celého bytového domu hasiči nesouhlasili. Nesouhlasili jsme se stavebními úpravami z roku 2017. Byly tam porušeny některé předpisy. To mohlo způsobit i pád schodiště, přes které jsme nemohli vnitřek evakuovat," prohlásil Goliáš.

Slovenští statici se domnívají, že by se celý dům poškozený výbuchem plynu měl zbourat. Statici o tom podle serveru Korzár informovali poté, co poškozenou budovu prohlédli.

"Horní poschodí jsou ve velmi špatném statickém stavu. Pravděpodobně se bude muset udělat asanace budovy. Je to nejlepší řešení vzhledem k situaci," uvedl statik Jozef Polák. "U jedné poloviny budovy je asanace nutná, u druhé poloviny je ke zvážení. Horní část je ve špatném stavu, tam není co zachraňovat," dodal.

Jak po podvečerním jednání krizového štábu uvedl mluvčí Prešova Vladimír Tomek, město stále čeká na vypracování odborných posudků. Teprve na jejich základě se rozhodne, co dál s poškozeným bytovým domem.

Neštěstí vyvolalo vlnu solidarity mezi obyvateli. Lidé do veřejných sbírek přispěli jídlem, oděvy či jiným zbožím a také penězi. Postoj veřejnosti ocenila i prezidentka Zuzana Čaputová, která vložila do oficiální sbírky 5000 eur (127.500 korun). Na oficiálním transparentním účtu na pomoc obětem, který zřídilo město, bylo v pátek večer více než 50.000 eur.

Kondolenční dopis dnes zaslal slovenské prezidentce český prezident Miloš Zeman, informoval Pražský hrad. "Se zármutkem jsem přijal zprávu o ničivém požáru bytového domu v Prešově, který si vyžádal oběti na životech a zanechal desítky rodin bez prostředků a bez přístřeší," uvedl Zeman. "Dovolte, abych Vám, rodinám zasaženým touto tragédií i slovenskému národu vyjádřil jménem svým a jménem občanů České republiky upřímnou soustrast," dodal český prezident v dopise.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

23°C

Dnes je úterý 22. září 2020

Očekáváme v 17:00 26°C

Celá předpověď