Situace v Bagdádu se zklidnila, počet obětí nepokojů stoupl na 30

foto Irácké bezpečnostní síly se na snímku z 29. srpna 2022 snaží vytlačit příznivce vlivného iráckého duchovního Muktady Sadra ze sídla vlády v Bagdádu. 

Bagdád - Příznivci vlivného iráckého duchovního vůdce Muktady Sadra se dnes po jeho výzvě začali stahovat z takzvané Zelené zóny, kde sídlí vláda a mnoho zahraničních ambasád. Jejich střety s bezpečnostními složkami, které vypukly v pondělí po Sadrově oznámení odchodu z politiky, si vyžádaly 30 obětí a přes pět stovek zraněných, informovala o tom agentura AFP. Irácká armáda také už zrušila celostátní zákaz vycházení, který kvůli nepokojům vyhlásila v pondělí.

Kvůli nepokojům také dnes Írán na několik hodin uzavřel pozemní hranice s Irákem a zastavil i lety do této země. Odpoledne ale podle televize Al-Džazíra pozemní přechody znovu otevřel a obnovil i lety do Iráku. Íránské úřady nicméně vyzvaly občany k opatrnosti vzhledem ke křehkému klidu v sousední zemi.

"Toto není revoluce, protože ztratila svůj mírový charakter, prolévání irácké krve je zakázáno," řekl Sadr, když vyzval své stoupence ke klidu a odchodu vládní čtvrti. Ještě v noci se tam ozývaly exploze a kulometná palba. Podle bezpečnostních složek se střetávali Sadrovi stoupenci a příslušníci jeho milic s iráckými složkami bránícími vládní čtvrť a polovojenskými organizacemi podporovanými Íránem. Irácká armáda podle AP později uvedla, že iráčtí ozbrojenci vypálili čtyři rakety do vládní zóny, která je sídlem irácké vlády.

Sadrovu výzvu ke klidu ocenil premiér Mustafa Kázimí, který Sadra za tento krok nazval vlastencem. "Jeho projev klade na nás všechny národní a morální povinnost chránit Irák a zastavit politickou eskalaci a násilí a okamžitě se vrátit k dialogu," napsal dnes Kázimí na twitteru.

Kromě Íránu, který svým obyvatelům doporučil, aby do Iráku necestovali, se k podobnému kroku rozhodly i další okolní země. Kuvajt například vyzval své občany, aby Irák opustili. Dubajské aerolinky Emirates dnes taktéž zastavily lety do Bagdádu kvůli pokračujícím nepokojům s tím, že dopravce situaci pečlivě sleduje. Zda budou lety obnoveny ve středu, aerolinky neuvedly.

Sadrovo hnutí vyšlo jako nejsilnější formace z loňských říjnových voleb, ale později se odmítlo podílet na sestavování vlády a Sadrovi příznivci nyní pořádají protesty a požadují vypsání nových voleb. Svoji popularitu získal Sadr díky hlasité opozici vůči Spojeným státům a íránskému vlivu na iráckou politiku.

"Rozhodl jsem se už nevměšovat do politických záležitostí. Ohlašuji svůj definitivní odchod z politiky," stojí v Sadrově pondělním tweetu. Podle agentury Reuters Sadr také oznámil, že ukončí činnost institucí s ním spojených a že jde o reakci na patovou politickou situaci. Nadále budou fungovat pouze některé kulturní a náboženské organizace. Po Sadrově prohlášení o jeho rezignaci vtrhli jeho stoupenci do sídla vlády.

Sadr kritizuje ostatní šíitské politické vůdce za to, že se nepřipojili k jeho návrhům reforem. Jeho podporovatelé protestují u parlamentu a vládních budov už od konce července a narušují proces výběru nového prezidenta a premiéra.

Duchovní už v červnu stáhl z parlamentu poslance zvolené za jeho blok poté, co nedokázal sestavit vládu bez účasti svých rivalů, kterými jsou především šíitské politické strany podporované Teheránem.

Sadr trvá na svolání předčasných voleb a rozpuštění parlamentu. Žádný politik, který byl u moci od americké invaze v roce 2003, by neměl být v úřadu, prohlásil Sadr.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

4°C

Dnes je úterý 31. ledna 2023

Očekáváme v 21:00 4°C

Celá předpověď