Počet obětí covidu celosvětově překročil čtyři miliony, uvádí Reuters

foto Pohřbívání obětí nemoci covid-19 na vyhrazené části hřbitova v indonéském městě Bekasi, 17. června 2021.

Londýn - Počet obětí pandemie covidu-19 v noci na dnešek celosvětově přesáhl hranici čtyř milionů. Vyplývá to propočtů agentury Reuters. Univerzita Johnse Hopkinse, která situaci také celosvětově monitoruje, vykazuje k dnešnímu ránu 3,84 milionu mrtvých. Onemocnění způsobené virem SARS-CoV-2 se poprvé prokázalo na konci roku 2019 v Číně a od té doby se virus potvrdil u více než 177 milionů lidí po celém světě. Česká republika je stále jednou z nejvíce zasažených zemí pokud jde o počet zemřelých i infikovaných v přepočtu na počet obyvatel.

Část zdravotnických odborníků tvrdí, že počet zemřelých na covid-19 je globálně podceněný. Světová zdravotnická organizace (WHO) minulý měsíc uvedla, že si pandemie podle jejích odhadů vyžádala dvakrát až třikrát více obětí, než kolik uvádějí oficiální statistiky.

Trvalo více než rok, než si covid-19 vyžádal první dva miliony obětí. Další dva miliony úmrtí v souvislosti s tímto onemocněním svět zaznamenal ve 166 dnech, vyplývá z analýzy Reuters.

V absolutním počtu zemřelých po nákaze koronavirem jsou na prvních pěti příčkách Spojené státy, Brazílie, Indie, Rusko a Mexiko. Tyto země zároveň představují 50 procent všech celosvětově zaznamenaných úmrtí. V přepočtu na populaci mají nejvíce zemřelých Peru, Maďarsko, Bosna a Hercegovina, Česko republika a Gibraltar, uvádí Reuters.

Nákaza koronavirem se celkově prokázala u 177,4 milionů osob po celém světě. V počtu potvrzených infekcí na počet obyvatel se mezi nejvíce zasaženými zeměmi opět vyskytuje ČR, vyšší údaje vykazuje jen Andorra a Černá hora. V přehledu celkového počtu pozitivních testů jsou první USA s 33,5 miliony před Indií a Brazílií.

Nejhorší situace nyní vládne v zemích Latinské Ameriky; z tohoto regionu pochází 43 ze 100 všech nově ohlášených případů nákazy. Na jihu amerického kontinentu je zároveň devět zemí, které za poslední týden registrovaly v přepočtu na obyvatele nejvíce zemřelých. Nemocnice v Bolívii, Chile či Uruguayi nejčastěji přijímají osoby ve věku od 25 do 40 let. V brazilském velkoměstě Sao Paulo tvoří lidé s covidem-19 kolem 80 procent všech pacientů na jednotkách intenzivní péče.

Nejvíce zemřelých v absolutních počtech v posledních dnech mají Indie a Brazílie, které se mimo jiné potýkají s nedostatkem pohřebních míst. Třetina celosvětově nahlášených mrtvých za den pochází právě z Indie.

Reuters připomíná, že řada zejména chudších zemí má potíže s očkováním populace. Naopak v zemích jako je Británie, která má v absolutních počtech nejvyšší počet úmrtí s covidem-19 v Evropě, či v USA jsou vysoké počty nakažených a úmrtí na ústupu právě díky úspěšným očkovacím kampaním. Instituce i organizace proto vyzývají, aby bohatší státy část vakcín darovaly chudším zemím.

"Hlavním problémem amerického kontinentu není přijetí vakcíny, ale její dostupnost," uvedla tento týden šéfka Panamerické zdravotnické organizace (PAHO) Carissa Etienneová. Dárce očkovacích látek vyzvala, aby vakcíny poskytli co nejdříve.

Ekonomicky silné země skupiny G7 na summitu minulý týden slíbily, že v následujícím roce poskytnou chudým zemím miliardu dávek vakcín proti covidu-19.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

20°C

Dnes je pondělí 2. srpna 2021

Očekáváme v 7:00 15°C

Celá předpověď