Počet obětí hurikánu Michael stoupl na 17

foto Škody po hurikánu Michael v přístavu ve floridském Panama City.

Washington - Počet obětí po řádění hurikánu Michael ve Spojených státech stoupl na 17. Záchranáře v jejich práci omezují výpadky elektřiny a telefonů a pro vyhledávání lidí používají psy, drony a těžkou techniku, uvedla agentura Reuters. Národní středisko pro hurikány (NHC) na Miami v noci na sobotu upozornilo na hurikán Leslie, který se vytvořil nad Atlantikem, míří na Portugalsko a Španělsko.

Záchranáři a úřady varovali, že se počet obětí bouře může ještě zvýšit. Po úderu hurikánu se pohřešovalo na 2100 lidí, se kterými se nedařilo navázat spojení. Nyní záchranné týmy tvořené zejména policisty a hasiči, kteří procházejí dům od domu, již zkontaktovaly více než 520 z těchto osob. Dosud bylo potvrzeno osm obětí z Floridy, pět z Virginie, tři ze Severní Karolíny a jedna ze státu Georgia.

Desítky tisíc domácností a firem na východním pobřeží USA zůstávají podle elektrárenských společností stále bez proudu. Někteří zákazníci v nejvíce postižených částech Floridy nejspíš budou muset čekat týdny, než budou dodávky elektřiny znovu obnoveny. Podle úřadů zůstává na Floridě bez proudu nyní téměř 264.000 zákazníků.

Postupně se nicméně daří v některých oblastech zprovoznit alespoň mobilní sítě. Například oblast Bay County, kde se nachází jedno z hurikánem nejvíce zasažených měst Panama City, je ale stále pokryta mobilním signálem jen z 30 procent. Téměř 100.000 zákazníků pobřežní oblasti také zůstává bez proudu.

Oko hurikánu dorazilo na pevninu USA ve středu u městečka Mexico Beach, kde živel provázený větry s rychlostí bezmála 250 kilometrů za hodinu způsobil rozsáhlé škody. Michael se stal jednou z nejsilnější bouří, které zatím postihly USA. V pátek oblast Mexico Beach navštívil floridský guvernér Rick Scott. "Jako kdyby tady vybuchla bomba. Je to válečná zóna," popsal.

Leslie je hurikánem první, tedy nejslabší kategorie. Nyní se nachází zhruba 500 kilometrů jihozápadně od portugalského Lisabonu a rychlost větru je zhruba 120 kilometrů v hodině, uvedla NHC. Očekává se však, že v dnes zeslábne a v pondělí se rozptýlí. V noci na neděli by měl do Portugalska a Španělska přinést silné deště a vítr, napsaly agentury AP a Reuters.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2019 ČTK

Reklama

24°C

Dnes je neděle 21. července 2019

Očekáváme v 11:00 21°C

Celá předpověď